Gorące letnie popołudnia to dla wielu doskonała okazja, by złapać krótką drzemkę. Nawet podczas takiej małej przerwy możemy się spotkać z omamami, bo te mogą pojawić się w momentach przechodzenia z fazy czuwania do snu, lub odwrotnej.
03:45 czwórka stacja nauka 21.08.2020 omamy.mp3 O omamach hipnagogicznych i hipnopompicznych opowiada lekarz psychiatra Marta Demkow Jania (Stacja Nauka/Czwórka)
Omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne to zaburzenia snu, które mogą przytrafić się każdemu. - Omamy są to doznania zmysłowe, którą będą miały 5 różnych modalności, takich podstawowych: wzrokowe, dodatkowe, słuchowe, smakowe i węchowe. Nie ma konkretnego bodźca, który je wywołuje - mówi lekarz psychiatra Marta Demkow Jania w rozmowie z Agatą Nowotnik. - Trudno odróżnić je od zwykłych snów, ale jest na to sposób: sen ma narrację, omamy jej nie mają, sen jest też bardziej złożony - dodaje.
W zależności od tego, kiedy towarzyszą nam omamy nazwiemy je hipnagogicznymi - pojawiają się gdy przechodzimy z czuwania do snu, lub hipnopompicznym - te mogą pojawiać się w momencie przechodzenia ze snu do czuwania.
Posłuchaj także:
Tego typu halucynacje mogą przytrafić się każdemu z nas czasem świadczą o niepokojących zmianach organizmu. - Część populacji relacjonuje, że w ciągu życia u nich coś takiego wystąpiło - mówi gość Czwórki. - W Wielkiej Brytanii nawet były robione badania ankietowe - prawie 40 procent populacji się przyznało, że miało taki epizod. Omamy tego typu mogą, choć nie muszą, wynikać też z choroby, nadużywania substancji psychoaktywnych, alkoholu, z używania różnych leków, dotyczą czasem pacjentów z depresją, narkolepsją, zaburzeniami lekowymi. Czasem pacjenci opisują te omamy jako straszne doznania - dodaje i zaznacza, że samych omamów się nie leczy, szuka się przyczyny, która je wywołuje, bo to ją trzeba zlikwidować.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 21.08.2020
Godzina emisji: 12.36
pj