"Przystanek Niepodległość", muzyka i refleksje - Święto Niepodległości 2020 w Czwórce
- Głusi to nie są osoby niepełnosprawne, to mniejszość kulturowa, która ma zupełnie inny system wartości, system postrzegania świata, inny sposób opowiadania historii - mówi ekspert. Dziś każdy powinien znać ten język. 8 filmików nagranych przez biuro programu Niepodległa, udostępnione w sieci, ale też wyświetlane na ekranach w tramwajach czy metrze ma pomóc nam opanować podstawowe słowa w tym języku.
14:59 czwórka pasjonauci 07.11.2020 marcin rębacz.mp3 O projekcie "Niepodległa uczy migać" opowiada Marcin Rębacz, zaprasza też na inne projekty Biura programu "Niepodległa" (Pasjonauci/Czwórka)
Niepodległa uczy migać // Przepraszam, proszę, dziękuję/Niepodległa
Przystanek Niepodległość - wszystko toczy się wokół radia
Dla wszystkich
- Biuro programu Niepodległa od lat tworzy projekt "Niepodległa dla wszystkich". Staramy się, by wszystkie nasze projekty były dostępne właśnie dla wszystkich, bez względu na ich pewne ograniczenia. - mówi Marcin Rębacz, z biura Niepodległa. - Koncerty, projekty audiowizualne staramy się żeby miały albo tłumacza języka migowego, albo audiodeskrypcję, by na koncertach osoby poruszające się na wózkach nie miały problemu z wejściem. Staramy się nasze hasło wcielać w życie - dodaje.
Posłuchaj także:
Serwis specjalny Polskiego Radia - Hymn Polski
Wszystko zaczęło się od hymnu
- Przy okazji 11 listopada i akcji "Niepodległa do hymnu" przygotowaliśmy nagranie hymnu w języku migowym. Ten projekt spotkała się z dużym zainteresowaniem - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - W tym roku, w sierpniu przygotowaliśmy 8 krótkich filmów, jak się nauczyć najprostszych słów w języku migowym. Zaczęliśmy od wyrażeń codziennych, jak dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, ale włączyliśmy w projekt słowa ważne dla Niepodległej, jak: hymn, ojczyzna, bitwa warszawska, wiktoria - dodaje.
Czytaj także:
Niepodległa uczy migać // Bitwa Warszawska, Polska, wiktoria, zwycięstwo
Świętowanie w sieci
W 2018 i 2019 roku 11 listopada warszawskie Krakowskie Przedmieście stawało się deptakiem, pełnym atrakcji dla dużych i małych, koncertów, warsztatów. W tym roku pandemia pokrzyżowała plany biura programu Niepodległa. Organizatorzy zdecydowali się przenieść większość wydarzeń do sieci. Marcin Rębacz podkreśla, że mimo tej zmiany Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie bardzo atrakcyjny. - Będzie można wspólnie śpiewać, uczyć się piosenek, brać udział w koncertach - wymienia. - W tym roku zagrają dla nas: Enej, Organek, Anna Dąbrowska, Miłosz, Paweł Domagała. Dla najmłodszych Antek Pawlicki przeczyta klasyki polskiej literatury - dodaje.
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Beata Kwiatkowska
Gość: Marcin Rębacz (Biuro Programu Niepodległa)
Data emisji: 07.11.2020
Godzina emisji: 11.08
pj