Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"
Stawy to nieodłączny mechanizm układu ruchu człowieka. Zginanie ręki, uderzanie palcami ręki w klawiaturę - m.in. te czynności umożliwiają nam stawy, bez nich jakikolwiek ruch nie byłby możliwy.
04:58 czwórka stacja nauka 18.01.2021.mp3 O stawach i jak o nie dbać opowiada Maciej Koktysz, fizjoterapeuta (Stacja Nauka/Czwórka)
W trakcie pandemii większość z nas zapomniała o ruchu. Praca czy nauka zdalna odsunęły aktywność fizyczną na dalszy plan, przez co nasze ciało mogło to odczuć. Cokolwiek robimy, biegamy, siedzimy czy robimy selfie nasze stawy pracują. Jeśli są zdrowe, nie zwracamy na nie uwagi, jeśli chorują, pojawia się ból.
- Taki duży niedobór czy brak aktywności fizycznej nazywamy hipokinezją. Siedzący tryb życia wywiera bardzo destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Oprócz niekorzystnych zmian zachodzących w układzie krążeniowo-oddechowym, brak odpowiedniej dawki ruchu bardzo negatywnie wpływa na kondycje naszych stawów - mówi Maciej Koktysz, fizjoterapeuta. - Liczne badania naukowe potwierdzają związek hipokinezji z szybszym pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych stawów. Regularne ćwiczenia doprowadzają do zwiększenia masy kostnej, wzmocnienia włókien kolagenowych w ścięgnach, lepszego ukrwienia torebki stawowej i więzadeł - tych wszystkich struktur, które tworzą nasze stawy. Aktywność fizyczna zwiększa również masę i siłę mięśniową, a wydolny układ mięśniowy stanowi solidne, czynne rusztowanie dla naszych stawów - dodaje.
Ruch - to jest to!
Najważniejszy dla zdrowia stawów jest ruch. - Warto zadbać o spontaniczną aktywność ruchową: zamiast samochodu wybrać spacer, zamiast windy wejść po schodach, posprzątać w mieszkaniu, odśnieżyć samochód, potańczyć - po prostu ruszać się - poleca fizjoterapeuta. - W trakcie samego chodzenia pracuje około 200 mięśni, w związku z tym warto wyjść codziennie na 30-minutowy spacer i starać się przejść około 10 000 kroków dziennie.
Jeśli spacery to dla nas za mało, to nie ruszając się z domu, możemy się gimnastykować. - Aby dbać o zdrowie, nie musimy ćwiczyć na maszynach - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - Zwykła gimnastyka z wykorzystaniem masy własnego ciała wystarczy - dodaje.
Dieta i woda
Zapewnienie odpowiedniej dawki płynów zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich procesów fizjologicznych naszego ciała. Wpływa też na nasze stawy. - Na każdy kilogram naszej masy powinno przypadać około 30 ml płynów dziennie - mówi specjalista. - Deficyt wody będzie m.in. przyspieszał degenerację chrząstki stawowej - dodaje.
Czytaj także:
Fizjoterapeuta zwraca również uwagę na nasze jedzenie. By dbać o ciało, wybierajmy żywność nieprzetworzoną, niewielkie ilości cukru.
Buty i hartowanie
Jest grupa osób, która silniej reaguje na zmiany pogody - czują je w stawach. - Ludzie z chorobami reumatycznymi, z chorobą zwyrodnieniową stawów, bliznami pooperacyjnymi, w czasie zimy mogą odczuwać silniejsze dolegliwości - mówi fizjoterapeuta. - Możemy hartować swój organizm poprzez aktywność na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Stosować bodźce zimne i ciepłe, naprzemiennie, o ile nie ma przeciwwskazań ku temu - poleca.
Wart też zadbać o dobry sen, właściwy ubiór, zrezygnować z butów na obcasie.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 12.42
pj