Ostatnie upały sprawiły, że wielu z nas nie miało ochoty na ćwiczenia i treningi fizyczne. Bardziej zdyscyplinowane osoby jednak trenują cały czas. Okazuje się jednak, że gdy przesadzimy z aktywnością fizyczną, a ćwiczenia będą zbyt intensywne może to doprowadzić do wypadania włosów.
03:23 Czwórka/Stacja nauka - wypadanie wlosów trening 19.07.2021.mp3 O wypadaniu włosów rozmawiamy z trychologiem Anną Maćkoć (Stacja Nauka/Czwórka)
- Oczywiście chodzi o trening siłowy, nie mówimy o jodze, czy ćwiczeniach rozciągających. Zbyt intensywny trening może doprowadzać do zaburzeń homeostazy w naszym organiźmie, co wynika ze zmiany gospodarki hormonalnej podczas intensywnego wysiłku - tłumaczy Anna Maćkoć z Instytutu Trychologii.
Podczas aktywności fizycznej nasza gospodarka hormonalna pracuje inaczej, co jest związane z fizjologią. - Pamiętajmy o tym, że te treningi, niezależnie czy wykonuje je kobieta czy mężczyzna, mogą wpływąć na zwyżkę hormonalną - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Może powodować skok kortyzolu lub testosteronu. Na tle zmian hormonalnych mogą powstawać dalsze zmiany. Może pojawić się wypadanie włosów lub ich miniaturyzacja.
Joga na letniej plaży. Jak odnaleźć swój spokój wśród morza turystów?
Czytaj także:
Jak podkreśla specjalistka takie objawy mogą się pojawiać przy intensywnych treningach, jednorazowy wysiłek nie powinien ich powodować. To, ile włosów można stracić zależy od organizmu i różnych swoistych czynników. - Gdy np. u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, dodamy zaburzenia policystycznych jajników, a do tego dołożymy jeszcze bardzo ciężkie i intensywne treningi, to wtedy możemy się spodziewać bardzo dużego przerzedzenia włosów w czasie - mówi Anna Maćkoć . - Z biegiem czasu, może dojść do miniaturyzacji i do łysienia androgenowego. Im bardziej gospodarkę hormonalną "uciśniemy", tym bardziej będzie zaburzona, a wtedy przerzedzenia mogą być widoczne gołym okiem.
Czytaj także:
Żeby uniknąć podobnej sytuacji warto zweryfikować, czy mamy jakikolwiek problem z włosami i czy mamy predyspozycje do ich utraty. Jeśli cierpimy na zaburzenia hormonalne przed przystąpieniem do treningów dobrze przedyskutować z lekarzem jaki rodzaj aktywności fizycznej i jaki trening będzie dla pracy naszego organizmu bezpieczny.
Do wypadania włosów mogą się przyczyniać również zaburzenia stresowe, zaburzenia endokrynologiczne, ginekologiczne. - Mogą to być również zaburzenia elektrolitowo - witaminowe, lub spadek żelaza, gdy organizm nie ma siły na tak intensywny trening, a my mu jeszcze dokładamy - zauważą specjalistka. - Wszystkie czynniki, które mogą być czynnikami powodującymi wypadanie włosów, mogą się uaktywniać dodatkowo w trakcie intensywnych treningów.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 12.41
aw