Jakość paliw dostępnych na stacjach benzynowych jest stale monitorowana przez Inspekcję Handlową. Mimo tego, nadal trafić można na miejsca, w których częstują nas chrzczonym paliwem. Jakie niesie to zagrożenia dla auta i jak uniknąć ryzyka?
W przeprowadzonych w 2003 roku badaniach, złą jakość paliw stwierdzono aż w 30 procentach pobranych próbek. Z roku na rok sytuacja systematycznie się poprawia i w 2020 roku niewłaściwy skład potwierdzono zaledwie w niespełna 2 procentach kontrolowanych miejsc. Próbki poniżej ustalonych norm pochodziły głównie z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i pomorskiego.
– Nieprawidłowości częściej dotyczyły oleju napędowego, niż benzyny – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wyniki badań są stale aktualizowane i można je śledzić choćby za pomocą aplikacji Yanosik - kierujący widzą zarówno stacje, które przeszły pozytywnie kontrolę paliw, jaki i te, u których w przeszłości wykryto nieprawidłowości.
00:52 paliwo 1.mp3 Kontrole jakościowe paliw (Wysokie Obroty/PRK)
Czym jest "chrzczone paliwo"? To paliwo, które nie spełnia norm, pochodzi od nierenomowanych producentów i nie podlega kontrolom jakości. Jednym słowem, to towar niesprawdzony. Skąd bierze się więc na rynku? O tym Jacek Gembara, redaktor naczelny miesięcznika "Motocyklista":
01:01 paliwo 5.mp3 Co oznacza "chrzczenie paliwa"? (Wysokie Obroty/PRK)
Mimo tego, że jakość paliw w ostatnich latach uległa zdecydowanej poprawie, nadal możemy trafić na stację, która zafunduje twojemu ukochanemu czterokołowcowi zatrucie pokarmowe. Czym może to skutkować?
00:53 paliwo 3.mp3 Czym grozi jazda na "chrzczonym paliwie"? (Wysokie Obroty/PRK)
01:08 paliwo 4.mp3 Skontroluj listę stacji! (Wysokie Obroty/PRK)
-
Jeżeli w wyniku zatankowania paliwa o złym składzie uszkodziłeś silnik i poniosłeś koszty jego naprawy, możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Jak to zrobić?
01:03 paliwo 2.mp3 Tankuj tylko tam, gdzie jakość jest najwyższa! (Wysokie Obroty/PRK)
Ryzyko zatankowania „chrzczonym” paliwem można zminimalizować. W jaki sposób?
Przede wszystkim powinniśmy korzystać ze sprawdzonych stacji benzynowych. Pamiętajmy również, że listy stacji, spełniających wymagania dla paliw są stale dostępne na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak zauważyć, że paliwo złej jakości wylądowało w „brzuszku” naszego samochodu? Często trudno od razu dojrzeć, że coś jest nie tak – chrzczone paliwo może dać o sobie znać dopiero po czasie, gdy już zasieje spustoszenie w kolejnych podzespołach pojazdu. Z pomocą powinna jednak przyjść elektronika i zawiadomić nas o niebezpieczeństwie zapaloną kontrolką silnika. W takiej sytuacji udajmy się jak najszybciej do warsztatu i spuśćmy nieprawidłowe paliwo ze zbiornika.
01:10 paliwo 6.mp3 Kiedy dowiesz się, że paliwo było "lewe"? (Wysokie Obroty/PRK)
Poprawiająca się jakość paliw to optymistyczny prognostyk dla naszych aut i portfeli. Z każdym dniem stacji oferujących produkt poniżej norm jest coraz mniej – mimo to, nadal można spotkać je na swojej drodze.
A czy Wy mieliście nieprzyjemne spotkania z chrzczonymi paliwami? Opowiedzcie o tym w aplikacji mobilnej.
R. Kilen
CZYTAJ TAKŻE: