"Nie tylko w sylwestra". Dźwiękoszczelny domowy schron dla psów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 13:44
- Staramy się stworzyć specjalną domową budę dla psiaków, która ograniczałaby dopływ dźwięku. Rozwiązanie pomoże zwierzakom, bojącym się huku petard, ale także dźwięku karetek, czy odkurzacza - mówiła Emilia Stefanowska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
Jak stworzyć schron, który da poczucie bezpieczeństwa naszemu pupilowi?
Jak stworzyć schron, który da poczucie bezpieczeństwa naszemu pupilowi?Foto: Shutterstock.com/Billion Photos

Zwierzęta te boją się nie tylko wystrzałów i fajerwerków w czasie nocy sylwestrowej, źle znoszą także odgłosy sygnału karetki, policji, czy straży pożarnej, remonty dróg, wiercenie w czasie remontów u sąsiadów. - Wiele czworonogów boi się też odgłosów życia codziennego, na przykład działającego odkurzacza - wyliczała Emilia Stefanowska, studentka inżynierii akustycznej na krakowskiej AGH.

Dlatego młodzi badacze z tej uczelni pracują właśnie nad zaprojektowaniem specjalnej budy, która stanowić będzie dźwiękoszczelne schronienie dla psów i innych pupili. - To będzie buda do użytku wewnętrznego, do której piesek będzie mógł wchodzić i z niej wychodzić - tłumaczyła naukowiec. - Największym problemem projektowym, przed którym stoimy jest to, by schronienie mogło być otwarte przez cały czas, a zwierzę miało komfort i kontakt z opiekunem. Izolacyjność nie będzie wtedy duża, ale zależy nam na tym, by schron był jak najbardziej funkcjonalny - podkreślała.

Posłuchaj
03:56 _PR4_AAC 2023_01_19-12-48-31.mp3 Dźwiękoszczelny domowy schron dla zwierząt, które boją się huku - jak to będzie wyglądało? (Stacja Nauka/Czwórka)

Studenci na co dzień współpracują z psami. - Te zwierzęta mają większy zakres słyszenia niż ludzie. Jedną z opcji, które bierzemy pod uwagę, jest więc wykorzystanie elektroniki, dzięki której moglibyśmy automatycznie otwierać i zamykać budę. Innymi propozycjami są: użycie specjalnych mat, izolujących dźwięk, paneli rozpraszających dźwięk, bądź kurtyny akustyczne - wyliczała. - W zależności od wielkości psa trzeba będzie oczywiście dobrać rozmiar schronu. 

Niektóre psy szczególnie boją się huku, mogą wówczas chować się pod meblami, kłaść uszy "po sobie", albo wręcz starać się uciekać

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowałaWeronika Puszkar

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 12.45

kd


Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń