- Chiński posiada wiele odmian i są naukowcy, którzy twierdzą, że tak naprawdę to grupa języków spokrewnionych. W oczach rządu chińskiego są to jednak tylko dialekty, bo język jest jeden - tłumaczy sinolog Olgierd Uziembło. - Językiem urzędowym w Chinach i na Tajwanie jest mandaryński. Uczy się go w szkole i używa w instytucjach państwowych. Znajomość mandaryńskiego pozwala także "dogadać" się z mieszkańcami Chin - dodaje dr Ting-Yu Lee z Uniwersytetu SWPS. Innymi popularnymi w tej chwili językami - oprócz mandaryńskiego - są kantoński, którym mówi się w południowych Chinach, czyli w Hongkongu, oraz tzw. język tajwański, który jet używany potocznie na Tajwanie.
Język chiński jest wyzwaniem dla mieszkańców Europy, bo nie ma w nim liter, tylko znaki, które trzeba zapamiętać. Niektóre słowniki podają, że istnieje nawet ponad 100 tysięcy chińskich znaków. Żeby zrozumieć, o czym piszą chińskie gazety, trzeba znać około 2000 z nich. - To także wystarcza, żeby zacząć czytać chińskie książki. Jeszcze nie literaturę piękną, ale od czegoś trzeba zacząć - śmieje się dr Ting-Yu Lee.
Jak twierdzi Olgierd Uziembło, z większością dźwięków pojawiających się w chińskim powinniśmy sobie poradzić, bo w naszym języku mamy podobne. Jedyne, co musimy opanować, to tony, bo każda sylaba ma tu cztery możliwe intonacje. W języku chińskim nie ma odmian, w momencie, kiedy budujemy czasy, aspekty są budowane za pomocą partykuł. Także trzeba wiedzieć, w którym miejscu zdania należy umieścić odpowiednią partykułę. I tak działa gramatyka.
Zobacz też:
Jak szybko można nauczyć się chińskiego? Jak w przypadku każdego języka, to zależy od indywidualnych zdolności. Ale na pewno trzeba się uzbroić w cierpliwość. Mimo to chętnych na takie lekcje nie brakuje. - Chiński to jest dobry, długoterminowy i strategiczny wybór języka do nauki - podkreślają rozmówcy Jędrzeja Rosiewicza.
05:21 CZWÓRKA Stacja Nauka - chinski 20.04.2023.mp3 Kiedy powstał język chiński i ile czasu potrzeba, by się go nauczyć? (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz
Data emisji: 20.04.2023
Godzina emisji: 12.35
kul