Jakie będą auta przyszłości? Polscy studenci na konferencji w Detroit

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 14:06
Studenci z zespołu Politechniki Warszawskiej Proton Dynamic wrócili właśnie z WCX, czyli World Congress Experience, konferencji, która odbywała się w Detroit. Chcieli dowiedzieć się, jak będzie wyglądała branża motoryzacyjna przyszłości. 
Jak będzie wyglądała motoryzacja przyszłości?
Jak będzie wyglądała motoryzacja przyszłości? Foto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Ta międzynarodowa konferencja, podczas której polscy studenci prezentowali własny projekt. - To był prototyp innowacyjnej przekładni do naszego bolidu. Składa się ona - podobnie jak w rowerze - z przekładni łańcuchowej i przekładni planetarnej - opowiadał Piotr Kluba z Proton Dynamic, czyli koła naukowego Politechniki Warszawskiej, w którym studenci budują bolidy. - Nie mamy jeszcze doświadczenia w budowaniu takich przekładni, dlatego postanowiliśmy stworzyć "projekt przejściowy". Wygląda on podobnie jak w rowerze. Jest łańcuch i schowana przekładnia planetarna. Bieg jest jeden, bo silniki elektryczne są efektywne w bardzo dużym zakresie obrotów, trzeba jednak ustalić odpowiednią prędkość obrotową - tłumaczył.

Prezentacji polskiej ekipy słuchali specjaliści, którzy potem - jak wspominał gość Czwórki - podsuwali studentom własne pomysły i inspiracje. - Jednym z najcenniejszych było to, by sprawdzić działanie przekładni w kąpieli olejowej. Dzięki temu można zmniejszyć opory i zapobiec zużyciu - opowiadał Piotr Kluba. 

Podczas World Congress Experience odbywały się prelekcje, konferencje, prezentacje naukowe, warsztaty. - W moim obszarze zainteresowań leży przede wszystkim aerodynamika i głównie w prezentacjach o tej tematyce brałem udział. Jedną z ciekawszych było zastosowanie sztucznej inteligencji w kalibrowaniu modeli samochodowych. Ciekawym projektem było też wykorzystywanie w praktyce różnych innowacyjnych materiałów, m.in. kompozytu z mielonych ziaren kawy w obudowach lamp samochodowych - wspominał gość Czwórki. - Badacze jednego z uniwersytetów w Kanadzie obliczają zaś, w jaki sposób na autostradzie powinny być ułożone względem siebie auta elektryczne, by cały system tych aut zużywał jak najmniej energii.

Posłuchaj
13:17 czwórka detroit_PR4_AAC 2023_05_11-12-20-44.mp3 Piotr Kluba opowiada m.in. o World Congress Experience (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył gość Czwórki, wybór gospodarza konferencji, czyli Detroit, nie był przypadkowy. - Wszystko zaczęło się dzięki Henry'emu Fordowi, który właśnie w Detroit założył swoją pierwszą fabrykę samochodów, podpatrując linię produkcyjną z rzeźni. Mięso jeździło tam na taśmach produkcyjnych, więc w jego fabryce auta także poruszały się w ten sposób, co usprawniło montaż i pozwoliło na obniżenie kosztów - zaznaczał. - To kiedyś miasto stu trzydziestu fabryk aut, dziś mieści chyba dwie. Przez kryzys paliwowy i inne problemy jest ono dziś praktycznie wymarłe, w 2013 roku Detroit ogłosiło upadłość finansową. Od tego czasu w miasto jednak inwestowane są pieniądze po to, by je ożywić, zaczynają się też fajne inicjatywy lokalne - opowiadał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Piotr Kluba z Proton Dynamic

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 12.40

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń