Skąd pochodzi polska żywność?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:28
Z jednego z najnowszych raportów Fundacji Republikańskiej wynika, że udział rodzimego kapitału w sektorze spożywczym jest niski.
Ile produktów, które na co dzień kupujemy, naprawdę pochodzi z Polski?
Ile produktów, które na co dzień kupujemy, naprawdę pochodzi z Polski?Foto: pixabay.com/ElasticComputeFarm/domena publiczna

Raport "Rynek produkcji spożywczej w Polsce. Czy polska żywność rzeczywiście jest polska?" pokazuje, że rynek produkcji i przetwórstwa żywności jest silnie skoncentrowany - w większości kategorii produktów spożywczych dominuje 3-5 graczy, którzy kontrolują 80-90 procent produkcji. Znacząca większość producentów żywności w Polsce należy do dużych zagranicznych koncernów, które często brały udział w prywatyzacji największych polskich przedsiębiorstw z branży spożywczej. Czy polska żywność jest w rękach międzynarodowych korporacji? Jakie produkty Polska z dumą eksportuje, a które nadal potrzebują wypromowania w świecie?

Po 16.00 zaś w "Czacie Czwórki" odbędziemy podróż koleją transsyberyjską. A opowie nam o niej dwójka podróżników, którzy twierdzą, że Rosja to bardziej stan umysłu niż miejsce na mapie.

***

Na "Czat Czwórki" zapraszamy w środę (23.11) w godz. 15.05-17.00. Audycję poprowadzi Piotr Firan.

jsz/kd


Czytaj także

CETA. Na czym naprawdę polega ta umowa?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 16:10
Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) to efekt niedawno zakończonych negocjacji między Unią Europejską a Kanadą. Jakie jej wprowadzenie może mieć konsekwencje dla Polaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie marnuj jedzenia! "Rób pizzę"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 16:00
- Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jeśli przestaniemy marnować jedzenie to możemy zaoszczędzić w skali roku nawet do 2 tysięcy złotych. A co robić z resztkami? Najlepiej pizzę - przekonuje Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności.
rozwiń zwiń