"Kanarzy", strażnicy miejscy - zawody społecznego "nie-zaufania"?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:47
Strażacy, pielęgniarki i farmaceuci - to przedstawiciele zawodów, które cenimy najbardziej. Zjawisko społecznego "nie-zaufania" dotyczy zaś przedstawicieli zawodów związanych m.in. z transportem drogowym, m.in. kontrolerów biletów, czy strażników miejskich.
Audio
  • Dlaczego nie ufamy strażnikom miejskim? Dlaczego agresją reagujemy na mandaty? Dyskusja w studiu (Czat Czwórki)
- Do sfery publicznej nie można przenosić mechanizmów korporacyjnych, jak to ma miejsce teraz bo to sprawia, że mandaty są wystawiane z chęci zarobku, bez brania pod uwagę czynnika ludzkiego. Nie wystawiajmy mandatu komuś, kto czas parkowania przedłużył o minutę - tłumaczył Mateusz Zaremba w Czwórce
- Do sfery publicznej nie można przenosić mechanizmów korporacyjnych, jak to ma miejsce teraz bo to sprawia, że mandaty są wystawiane z chęci zarobku, bez brania pod uwagę czynnika ludzkiego. Nie wystawiajmy mandatu komuś, kto czas parkowania przedłużył o minutę - tłumaczył Mateusz Zaremba w CzwórceFoto: Glow Images/East News

Mikołaj Pieńkos Opluwanie, pobicia, potrącenia przez samochód kontrolerów biletów parkomatowych. Takich przypadków - zgłoszonych na policję i zakończonych postępowaniem - w ciągu trzech lat było 60. Codziennie jednak zdarzają się incydenty, których nikt nigdzie nie zgłasza…

- To nie tylko kwestia braku zaufania, ale też otwartej agresji słowno-fizycznej. Kontrolerzy biletów, strażnicy parkingów, czy strażnicy miejscy padają ofiarą mieszkańców miast tylko za to, że wykonują swoją pracę i starają się to robić jak najlepiej - tłumaczył Mikołaj Pieńkos z ZDM. Zaś jak przekonywał socjolog Mateusz Zaremba powodem może być poczucie krzywdy, jakie zaczynają mieć osoby wezwane np. do uiszczenia dodatkowych opłat w postaci mandatów. – Nie mamy często przeświadczenia, że zgrzeszyliśmy, więc musi być za to kara. Nie godzimy się z tym, że łamiąc pewne reguły narażamy się na sankcje - tłumaczył ekspert.

Dlatego Zarząd Dróg Miejskich przygotował specjalną kampanię społeczną na temat tego, jak traktowani są kontrolerzy biletów parkingowych. Czy udało się zmienić postępowanie niepłacących kierowców? Jak zmienić przepisy, by zarówno mieszkańcom miast, jak i ich kontrolerom żyło się lepiej i bezpieczniej? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce. A słuchacze w sondzie opowiadali, przedstawicieli których zawodów szczególnie nie dażą zaufaniem.

Mateusz Zaremba Na agresję narażeni są przedstawiciele zawodów, które mają na celu kontrolowanie nas, i dają możliwość karania nas za przewinienia - to wspólny mianownik

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Kuba Jamrozek

Goście: Mikołaj Pieńkos (rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie), Mateusz Zaremba (socjolog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/ab


Czytaj także

"Policja i straż nie odpowiadają za bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 23:00
- To zarządca obiektu powinien nas poinformować na przykład, jak powinna przebiegać ewakuacja - podkreślił Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienne frustracje. Co nas denerwuje?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 16:38
Kolejka na poczcie, tłok w autobusie, złośliwy komentarz w sieci - z błahych powodów nierzadko puszczają nam nerwy, krzyczymy, kłócimy się i obrażamy. Czy są sposoby na konstruktywne wyładowanie gniewu?
rozwiń zwiń