Kwestie podchodzenia do przeszłości w "Czacie Czwórki" rozważaliśmy z dr. Tomaszem Kukołowiczem, szefem działu badań z Narodowego Centrum Kultury oraz z Wojciechem Tomczykiem, dramaturgiem, scenarzystą i producentem. Obaj zaproszeni przez Czwórkę specjaliści podkreślali potrzebę większej obecności historii Polski w kulturze. - Na przykład Dwudziestolecie międzywojenne prawie nie zostało zauważone przez kino - przekonywał Wojciech Tomczyk.
Inka. Nastolatka, która walczyła z komunizmem
Z drugiej strony w ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do rehabilitacji Powstania Warszawskiego oraz znacznego zainteresowania historią Żołnierzy Wyklętych, która do niedawna pozostawała w niszy. - Najważniejsza jest żywa pamięć o wydarzeniach historycznych - tłumaczył Tomasz Kukołowicz. - Być może dlatego odzyskanie niepodległości w 1918 roku traktujemy z większym dystansem. Obecnie nie mamy już możliwości porozmawiania z jego świadkami - argumentował.
Jak zatem opowiadać o polskiej historii? Czy warto tożsamość historyczną budować za pomocą narzędzi popkultury? Kto napawa nas dumą, kogo się wstydzimy, a kto wzbudza kontrowersje? A może warto odkrywać nowe fakty polskiej historii? Między innymi na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w "Czacie Czwórki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: dr Tomasz Kukołowicz (szef działu badań z Narodowego Centrum Kultury), Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta i producent)
Data emisji: 13.12.2016
Godzina emisji: 15.07
jsz/mg