Restart. Nowe życie elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 19:44
W "Czacie Czwórki" trzy studentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i pomysłodawczynie projektu Restart, Karolina Półkośnik, Angelika Szambara oraz Aleksandra Chmielewska, przekonywały, że sprzętom elektronicznym można dać drugie życie.
Audio
  • Projekt Restart - dobry sposób na stary sprzęt elektroniczny (Czat Czwórki/Czwórka)
Starym komputerom warto nadawać drugie życie
Starym komputerom warto nadawać drugie życie Foto: pixabay.com/INESby/domena publiczna

Celem Restartu jest odrestaurowanie oraz złożenie działających komputerów, a następnie przekazanie ich ośrodkom i placówkom wychowawczym dla niepełnoletnich. - Przeciętnie co 2-3 lata wymieniamy komputery lub telefony. Stwierdziłyśmy, że trzeba dać tym sprzętom drugie życie - podkreślały zaproszone studentki.

W ich planach jest nie tylko odnawianie starego sprzętu, ale także organizowanie kursów programowania dla młodzieży, aby zapewnić im łatwiejszy start w dorosłym życiu. - Komputery, które przekażemy placówkom to przede wszystkim narzędzia. Będziemy współpracować z firmami informatycznymi, które przygotowywałyby dla dzieci szkolenia z zakresu IT - mówiły w Czwórce Karolina Półkośnik, Angelika Szambara i Aleksandra Chmielewska.

Jedną z największych trudności przy restaurowaniu starego sprzętu IT jest zdobycie licencji na oprogramowanie operacyjne. Jak sobie zamierzają z nią poradzić zaproszone studentki, gdzie szukać informacji na temat Restartu oraz kto może wziąć udział w zbiórkach sprzętu - tego dowiecie się z nagrania audycji. Sprawdziliśmy w niej też, gdzie wyrzucacie Wasze elektrośmieci.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Karolina Półkośnik, Angelika Szambara, Aleksandra Chmielewska (studentki SGGW, projekt Restart)

Data emisji: 19.12.2016

Godzina emisji: 16.08

jsz/ab

 

Czytaj także

Cyfryzacja życia. Jak wpływa na ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 17:01
Polska jest w czołówce europejskich państw o najszybszym postępie technologicznym. Coraz częściej korzystamy z mediów społecznościowych, smartfonów, tabletów, elektronicznej bankowości, czy e-zakupów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyzwania cyfryzacji. Jak zmieni się nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:32
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego i nastąpi "pełna produkcyjna dostępność" tej usługi elektronicznej. Drugi etap cyfryzacji obejmuje mobilne prawo jazdy, a trzeci dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.
rozwiń zwiń