Ekologia zawsze modna. Jak jeszcze możesz dbać o planetę?
Koniec darmowych foliówek rozwiąże problem nadmiaru odpadów? - Z punktu widzenia poszanowania środowiska i wykorzystania zasobów to korzystne. Jednorazowa torebka foliowa to twór użyteczny bardzo krótko, wyprodukowany tylko po to, by jeszcze bardziej uwiązać bezrefleksyjnego klienta do robienia zakupów - mówił Sławomir Brzózek. - Potem te torby lądują na śmietnikach - tłumaczył gość Piotra Firana. A jak wyliczała dr Monika Aksamit-Koperska, pierwsze opłaty "foliówkowe" wprowadzono w 2009 roku, gdy statystyczny Kowalski zużywał 490 toreb rocznie. - Ta liczba spadła do 250 toreb w ubiegłym roku, a według dyrektyw unijnych ma spaść do 90 - mówiła ekspertka. Jak tłumaczyła, w foliach zawarty jest polietylen, czyli bardzo trwała substancja, która rozkłada się w środowisku nawet kilkaset lat.
Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?
Jak przekonywali goście Czwórki, Polakom brakuje także ekologicznej edukacji. - Co z tego, że nauczyciele mówią uczniom o ekologii, skoro młodym ludziom brakuje praktyki m.in. w segregowaniu śmieci? - mówili goście Czwórki. Jakie opakowania są ekologiczne, co z tzw. "torbami biodegradowalnymi" - czy naprawdę rozkładają się szybciej i nie zanieczyszczają środowiska? Co z małymi foliówkami, do których pakujemy warzywa czy owoce - czy za nie także zapłacimy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: dr Monika Aksamit-Koperska (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)
Data emisji: 27.07.2017
Godzina emisji: 15.08
kd/mg