Z badania SW Research wynika, że prawie połowa Polaków akceptuje karanie dzieci klapsem. Kary cielesne częściej akceptują mężczyźni, jednak zdaniem psycholog Agnieszki Robak dawanie dzieciom klapsów jest sygnałem bezradności rodziców. - Dzieciom należy stawiać granice i pokazywać świat ze wszystkimi jego prawidłami, ale i ułomnościami. To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, by te dzieci do świata wprowadzić - mówiła rozmówczyni Piotra Firana. - Prawem dziecka jest testowanie granic, do których może dojść, ponieważ to droga do rozwoju, a naszym obowiązkiem jest właściwie na to zareagować.
Zaś jak tłumaczył Aleksander Kisiel, klaps to "wąskie zagadnienie", na które należy patrzeć w szerszym kontekście. - Kluczem do wychowania jest relacja i komunikacja z dzieckiem. Jeśli w ramach tej komunikacji wyznaczam granice, wychowuję aktywnie, świadomie, tłumaczę mu swoje decyzje i nie wpadam w złość, nie trzeba używać ani klapsa, ani nawet krzyku - mówił Aleksander Kisiel. - Jeśli nie chcemy budować żadnych relacji z dzieckiem, to po co nam w ogóle dzieci? - pytał retorycznie gość Czwórki.
Jak wychowywać bez klapsów i czym jest przemoc słowna? Jak budować realcje z dziećmi oparte na miłości i szacunku? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A jak oceniają klapsy jako metodę wychowawczą słuchacze Czwórki? O tym w sondzie, którą przygotowała Weronika Puszkar.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Agnieszka Robak (psycholog), Aleksander Kisiel (fundacja Ojcostwo-mistrzostwo)
Data emisji: 3.07.2018
Godzina emisji: 15.07
kd/jp