Jak ułatwić młodym ludziom zakładanie rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:09
Dla statystycznego Polaka najważniejszymi wartościami są rodzina i szczęście bliskich. Kolejne miejsca w rankingu wartości zajmują kariera i rozwój osobisty. W teorii.
Audio
  • Małżeństwo, ślub, dzieci. Czy próg wiekowy na założenie rodziny nadal się przesuwa? (Czat Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tom Wang/shutterstock.com

Poprzednie generacje wychowywane były w innych realiach. Model rodzinny powielany był z pokolenia na pokolenie. Wszystko zmieniło się w latach 90., wtedy rzeczywistość stała się nieprzewidywalna Monika Mynarska

Jednocześnie z badań wynika, że nie tylko mamy coraz więcej rozwodników, ale coraz później decydujemy się na ślub czy dziecko. Mimo programów rządowych, wspierających młodych rodziców, dwudziestolatki odkładają zakładanie rodziny na później. Z czego to wynika? Jak zachęcić młodych do założenia rodziny?

- Przesuwanie momentu zakładania rodziny przez współczesnych dwudziestokilkulatów spowodowane jest wieloma czynnikami. Jednym z nich to wydłużony okres edukacji i w konsekwencji, późniejszego wchodzenia na rynek pracy - mówiła dr Monika Mynarska z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Młodzi ludzie tuż po ukończeniu studiów szukają stabilizacji finansowej, zanim pomyślą o powiększeniu swojej rodziny - tłumaczyła.

Dziś rodzice przekazują swoim dzieciom inne wartości. Uczą, że najpierw należy zdobyć wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Zakładanie rodziny schodzi na dalszy plan Paweł Woliński

- Wczesne zakładanie rodziny uchodzi za nieodpowiedzialne - dodawał Paweł Woliński z tatonet. - Kiedyś posiadanie wykształcenia i stabilizacji finansowej nie warunkowało zakładania rodziny. Dziś jest inaczej. Cały mechanizm kulturowy się odwrócił - twierdził gość Czwórki.

- Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym. Wraz ze słowem "dziecko" pojawia się wózek, bujak, przewijak, dobre jakościowo kosmetyki... To wszystko jest potrzebne, ale bardzo dużo kosztuje. Rozumiem obawy potencjalnych rodziców. Po podsumowaniu wydatków z miesięcznej pensji wychodzą na zero - zwracał uwagę Maciej Białobrzeski z Drużyny B.

Jak pomóc osobom planującym założenie rodziny? Czy kolejne dodatki od rządu przynoszą spodziewany wzrost demograniczny? Jakie są potrzeby młodych rodziców? Jaki jest wizerunek rodziny wielodzietnej? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Mynarska (z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii SGH), Maciej Białobrzeski (Drużyna B), Paweł Woliński (tatonet).

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 16.07

ac

Czytaj także

Rodzina - trudna decyzja. Jak państwo nas w niej wspiera?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:00
Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o poziom wsparcia dla rodzin z dziećmi. Mimo to: - Wciąż jesteśmy w niechlubnej grupie liderów małej dzietności - podkreśla prof. Krzysztof Wojcieszek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różnorodność w Polsce? Powoli, ale jest oswajana

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 17:00
W XX-leciu międzywojennym Polacy stanowili ok. 70 proc. mieszkańców naszego kraju, dziś jest to ok. 97 proc. Czy Polska jest zatem różnorodna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak funkcjonuje rodzina patchworkowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 16:00
Co roku w Polsce dochodzi do ponad 60 tysięcy rozwodów. Po przejściu przez ten proces część dorosłych decyduje się na ponowne założenie rodziny. Jak wiele rodzin patchworkowych istnieje w Polsce i jak funkcjonują na co dzień?
rozwiń zwiń