Fomo (z ang: fear of missing out), czyli określenie strachu przed czymś, co nas omija, to przypadłość, którą odczuwa 16 proc. polskich internautów - wynika z raportu "Polacy a lęk przed odłączeniem". Do internetu zaglądamy tuż po przebudzeniu i przed pójściem spać, w trakcie rodzinnych posiłków. ZOBACZ WIĘCEJ >>> - Nowe technologie przenikają różne dziedziny naszego życia, w telefonie nie tylko szukamy rozrywki, ale też sprawdzamy służbowe maile, czy na mapach szukamy najkrótszej drogi - mówiła Magdalena Bigaj. Zaś jak tłumaczył Maciej Dębski, spiralę fomo nakręcają same social media. - W społeczeństwie cyfrowym naturalną przestrzenią spotkań z innymi staje się internet. To sposób na realizację naszych atawistycznych potrzeb kontaktu. Problem zaczyna się, gdy nadużywamy sieci. I o ile dorośli najczęściej sobie z tym radzą, dzieci mogą mieć problem - mówił. Sam dr Maciej Dębski poddał się eksperymentowi i przez dwa tygodnie żył offline: odciął się od internetu, przestał płacić kartą, wyłączył się z cyfrowego życia.
Jak to się skończyło i czy rzeczywiście przez ten czas jego relacje z innymi się zmieniły? Jak żyją osoby, które świadomie "wyłączają się" z mediów społecznościowych. Czy jesteśmy w stanie rzucić social media? A może w ogóle niepotrzebnie się nad tym zastanawiamy? Kim są "cyfrowi imigranci"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W audycji wysłuchaliśmy także opinii słuchaczy - jak radzą sobie z potrzebą bycia w stałym kontakcie z innymi i czy w ogóle to robią?
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Magdalena Bigaj (Komitet Dialogu Społecznego Krajowej izby Gospodarczej), Maciej Dębski (Fundacja Dbam o Mój Zasięg, rozmowa ze studia Radia Gdańsk)
Data emisji: 25.04.2019
Godzina emisji: 16.09
kd/ac