Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, smak czy piosenkę i prawdziwe bywa powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Jak to się dzieje, że mamy tak różne upodobania i czy gust można wyjaśnić naukowo?
04:31 2020_09_11_PR4_NAUKA_zapach.mp3 Preferencje kulinarne, muzyczne - skąd się biorą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak mówił Stefan Sawicki w rozmowie z Maciejem Wójcikiem, jeśli chodzi o muzykę - okazuje się, że wpływ na to mają już doświadczenia ze wczesnych lat dzieciństwa. Jeśli zaś chodzi o nasz "dorosły" gust kulinarny, część upodobań wynika z nawyków naszych matek w okresie ciąży. - Na tym etapie smak, który wówczas spożywała nasza mama staje się też naszą preferencją - tłumaczył ekspert. - Potem gust zmienia się w zależności od tego, jakie smaki poznawaliśmy w dzieciństwie, co jedliśmy i co piliśmy, co dobrze nam się kojarzy, a co nam na przykład zaszkodziło - tłumaczył ekspert.
Czytaj także:
Smak jest również kwestią genów. - Są zakątki świata, w których dominują w kuchni smaki pikantne i ostre - tu próg pobudzenia kubków smakowych jest nieco podniesiony. Ale są i takie, w których tej pikanterii brakuje - opowiadał Stefan Sawicki.
Jeśli zaś chodzi o nasze preferencje kolorystyczne, tu na gust wpływ ma - jak tłumaczył rozmówca Czwórki - szereg czynników. - Chodzi m.in. o nastrój. Na przykład kolor czerwony pobudza, a niebieski i zielony - uspokajają. Jeśli więc mamy tendencje do zdenerwowania, czerwony raczej nie będzie przez nas preferowany - tłumaczył ekspert. - Kolory, jakimi się otaczamy to zatem głównie wynik naszego charakteru i temperamentu.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotowała: Maciej Wójcik
Data emisji: 11.09.2020
Godzina emisji: 12.22
kd