Wysoka wrażliwość nie jest tożsama z nadwrażliwością. To dwa różne pojęcia Katarzyna Kuncewcz
Czujesz więcej, lepiej analizujesz
Osoby wysoko wrażliwe posiadają cechę temperamentu, którą profesjonalnie nazywa się wrażliwością przetwarzania sensorycznego. - Oznacza to, że takie osoby intensywnie przetwarzają różnego rodzaju bodźce z otoczenia - wyjaśnia psycholog Katarzyna Kucewicz. - Z jednej strony taka umiejętność jest bardzo męcząca, z drugiej pozwala na dużo głębszą analizę danej sytuacji.
20:16 [CZWORKA]Czat Czworki 11 sierpień 2020 wwo.mp3 Jak wygląda życie osoby wysoko wrażliwej (WWO)? (Czat Czwórki/Czwórka)
Pojęcie wysoko wrażliwej osoby zostało wprowadzone przez autorkę książki "Wysoko wrażliwi" dr Elaine Aron. W poradniku psychoterapeutka opisała cztery główne cechy charakteryzujące osobowość WWO. Są to: głębokość przetwarzania, łatwość ulegania przestymulowaniu, emocjonalna reaktywność oraz wyczulenie na subtelności.
Wysoko wrażliwi ekstrawertycy
WWO potrzebują większego skupienia, ale są dużo bardziej skrupulatni i często popełniają dużo mniej błędów. - To, co w wysokiej wrażliwości jest znaczące, to to, że łatwo taką osobę wybić z rytmu, zdekoncentrować - mówi psychoterapeutka z Ośrodka Inner Garden. - Wysoka wrażliwość często bywa mylona z introwersją. Tymczasem WWO może być ekstrawertykiem, który po prostu źle się czuję w dużych i głośnych skupiskach ludzi.
Wchłanianie nastrojów innych
Osoby wysoko wrażliwe są też bardzo empatyczne. - Reagują nie tylko na bodźce, ale też na zachowania ludzi, na przykład na mikrogesty - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Potrafią wyczuć zdenerwowanie, to, że ktoś się poczuł urażony, że się wycofuje. Dla większości ludzi takie niewerbalne sygnały są niezrozumiałe, ale WWO je naprawdę dobrze czytają - dodaje.
Czytaj także:
Wzór do naśladowania
W niektórych społeczeństwach - na przykład w Szwecji, Japonii czy Chinach - to właśnie osoby wysoko reaktywne postrzegane są jako wzory do naśladowania i ludzie sukcesu. A różnorodne eksperymenty naukowe potwierdzają istnienie tego zjawiska nie tylko u ludzi, ale również u ponad stu badanych gatunków, z muszkami owocówkami i niektórymi rybami włącznie. Z badań wynika także, że wysoka wrażliwość uwarunkowana jest genetycznie.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka, Ośrodek Inner Garden)
Data emisji: 11.08.2020
Godz. emisji: 15.07
kul