Krykieciści rozpoczęli sezon
Często mylony z polo, krykiet jest narodowym sportem Wielkiej Brytanii. Grają w niego kraje anglosaskie, Atypody, Indie, czy Południowa Afryka. W Polsce można go spotkać w dużych miastach za sprawą społeczności hinduskiej, która w przerwach od pracy w parkach miejskich rozgrywa swoje krykietowe mecze.
07:30 Czwórka/TOP - _krykiet 11.05.2021.mp3 O grze w krykieta rozmawiamy z Kubą Błażejczykiem z Warsaw Hussars Cricket Club (Czat Czwórki/Czwórka)
- Ciężko przekonać naszych rodaków do tego sportu, bo odbiega od klasycznych dyscyplin takich jak piłka nożna, czy siatkówka, jednak warto się zająć grą w krykieta, bo jest ona ciekawa - mówi zawodnik i prezes klubu Warsaw Hussars Cricket Club Kuba Błażejczyk. - Na wyposażeniu drużyny, która "miota" jest piłka. Jeden z zawodników, który stoi za bramką, ma ochraniacze kask i rękawice, natomiast pozostali zawodnicy rozstawieni dookoła boiska nie mają specjalnego wyposażenia. Druga drużyna, w której jest dwóch odbijających, w danym momencie na boisku, również mają ochraniacze kask, rękawice i kije do odbijania piłki.
W krykieta może grać każdy. Jak mówi specjalista na boisku pojawiają się zawodnicy obojga płci, osoby młode i dojrzałe. Do gry w krykieta jednak niezbędne są różnorodne umiejętności. - Trzeba być wytrzymałym i szybkim, mieć refleks, żeby złapać piłkę, która leci z prędkością ok. 100 km. Można więc powiedzieć, że krykiet też zahacza o sporty ekstremalne - tłumaczy Kuba Błażejczyk. - Do rozgrywania spotkań nie potrzebujemy wielkich przestrzeni. Jest środkowy pasek ubitej ziemi, na której odbywa się większość rozgrywki, natomiast samo pole może być dowolnych rozmiarów. Gra jest prosta.
Miotaliśmy bardzo dobrze, ale odbijaliśmy ... cóż ... Przegraliśmy z Politechnika Warszawska Klub krykietowy usługowy ...
zestaw bitewny przez Warszawski Klub Krykieta Hussars & nbsp; Niedziela, 9 maja 2021
Chodzi o to, że jedna drużyna rzuca piłką, starając się rozbić drewnianą bramkę, która stoi na środkowym pasie gry, w tym czasie zawodnicy drużyny przeciwnej kijami starają się wybijać piłkę poza boisko, za co zdobywają punkty. - Jeżeli nie uda się piłki wybić poza boisko, wybija się ją w boisko, gdzie się zatrzymuje i w tym czasie zawodnicy z kijami przebiegają przez pas, który znajduje się na środku o długości 12 m, 20 cm - wyjaśnia prezes klubu. - W ten sposób zdobywają 1 punkt. W drugiej połowie role się zamieniają i drużyna, która zdobędzie więcej punktów wygrywa. Zasady są proste, a przy okazji jest to naprawdę świetny sport.
Źr. YouTube/Warsaw Hussars Cricket Club TV: Najlepsze momenty z meczu o Puchar T20 przeciwko Warsaw Cricket Club
Kiedyś była to dyscyplina dla elit, jednak od kilkudziesięciu lat jest bardzo spopularyzowana. W Indiach gra się w krykieta wszędzie - na ulicach, podwórkach, boiskach, a strój nie ma takiego znaczenia, jak na stadionie w Wielkiej Brytanii.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki