Jazda bez biletu. Przybywa nastoletnich gapowiczów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 19:00
Wzrasta liczba gapowiczów - wynika z Krajowego Rejestru Długów, a niezapłacone kary za jazdę bez biletu sięgnęły już pół miliarda złotych. Rośnie też liczba najmłodszych gapowiczów. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Przewoźnicy potwierdzają, że tam, gdzie kontrole są częste i następuje egzekucja mandatów, problem jest mniejszy Andrzej Kulik

- Jeśli spojrzeć na początek wakacji w 2018 roku, to zaległości gapowiczów wynosiły 375 mln złotych. Porównując to z danymi z tego roku, to wzrost o 37 proc. - mówi Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów. - Druga niepokojąca informacja to spory przyrost najmłodszych gapowiczów - między 15. a 18. rokiem życia. 

Posłuchaj
05:48 CZWÓRKA Czat Czwórki - bilety 10.08.2021.mp3 Dlaczego jeździmy na gapę? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Pasażerowie kupują bilety, bo najbardziej obawiają się wstydu i konsekwencji finansowych Andrzej Kulik

Dlaczego nie chcemy kupować biletów? Bo są tacy, którzy uważają, że są one za drogie, autobusy i tramwaje są w złym stanie i na dodatek - spóźniają się. - Ci, którzy płacą, mówią, że najbardziej obawiają się konsekwencji związanych z tym, że zostaną złapani bez biletu - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar. - Oczywiście są też tacy, którzy podkreślają, że kupują bilety, bo to jest uczciwe.

Posłuchaj także:

Niezapłacenie mandatu wiąże się ze wpisaniem do Krajowego Rejestru Długów i ograniczeniem możliwości korzystania z różnego rodzaju usług: finansowych i telekomunikacyjnych. - W skrajnych przypadkach, kiedy ktoś jest bardzo oporny, może to skończyć się zajęciem konta przez komornika - podsumowuje Andrzej Kulik.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Dlaczego wciąż stoimy w korkach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 17:40
- My nie przegrywamy walki z korkami, my jak na razie w ogóle jej nie podjęliśmy - mówi Jakub Dybalski z portalu Transport-Publiczny.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pracują Polacy? Dużo, ale nieefektywnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 21:00
Prezentyści to osoby, które w pracy robią tak, żeby się nie napracować, bo nie widzą sensu w tym, co robią. Podobno to zjawisko charakterystyczne dla całego globalizującego się świata.
rozwiń zwiń