Praktyki studenckie - jak odbyć je w pandemii?
Rok temu większość studentów broniła się zdalnie. To powodowało dodatkowy stres i obawy o dobre połączenie internetowe i inne techniczne kwestie. Sprawdzamy jak będzie w tym roku.
06:39 Czwórka/Strefa Studenta - sesja egzaminac 01.06.2021.mp3 Z Urszulą Wojtczak - Kokoszkiewicz z UMCS rozmawiamy o obronach pracy dyplomowej w trybie zdalnym (Strefa Studenta/Czwórka)
- Ze względu na sytuację pandemiczną egzaminy na UMCS będą się odbywały w sposób zdalny. Jednak w każdym uzasadnionym przypadku dziekan wydziału może podjąć decyzję o realizacji egzaminu w siedzibie uczelni - mówi Urszula Wojtczak - Kokoszkiewicz, koordynator biura jakości kształcenia UMCS. - Wtedy jest również odpowiedzialny za stworzenie odpowiednich warunków zgodnych z obostrzeniami.
Zgodnie z wymaganiami studenci są zobowiązani do posiadania dostępu do komputera lub innego urządzenia, które jest wyposażone w mikrofon, kamerę i umożliwia przesył danych w czasie rzeczywistym. Ważny jest oczywiście dostęp do internetu i aplikacji przez który będzie realizowany egzamin dyplomowy, a student musi wykazać się znajomością jego obsługi. - W przypadku braku odpowiedniego sprzętu można zgłosić się do prodziekana ds. studenckich i powiedzieć, jaki jest problem, wtedy uczelnia może zabezpieczyć odpowiedni sprzęt zgodnie z wewnętrznymi przepisami - radzi gość Czwórki.
Jaki zawód liczy się w pandemii?
Posłuchaj także:
W dniu egzaminu przewodniczący komisji dzwoni do studenta, a zadaniem studenta jest być dostępnym na ok. 10 minut przed czasem. Powinien mieć przy sobie legitymację studencką w przypadku ewentualnej weryfikacji tożsamości. - Do obrony można się odpowiednio przygotować, ponieważ pytania egzaminacyjne są z reguły udostępniane studentom na około rok przed planowanym egzaminem dyplomowym - tłumaczy Urszula Wojtczak - Kokoszkiewicz. - Zakres i formę egzaminu ustala senat uczelni w porozumieniu z wydziałowym samorządem studentów i studenci są o tym informowani.
W audycji o doświadczeniach z zeszłorocznej obrony rozmawialiśmy ze studentami. - Byłam pierwszym eksperymentalnym rocznikiem, który przystępował do obrony zdalnej. Nie był to żaden stres, nie miałam żadnych problemów technicznych, wszystko przebiegło tak, jak powinno - opowiada Agnieszka Gryglicka. - Na wydziale ekonomicznym mieliśmy przygotowaną próbną obronę, także mieliśmy wzór i wiedzieliśmy wcześniej jak to będzie wyglądało i jak będzie zorganizowane. Oprócz tego, że egzamin odbywał się w przestrzeni wirtualnej, to przypominał klasyczną obronę.
12:36 Czwórka/Strefa studenta - obrona studenci 01.06.2021.mp3 Wspomnieniami z zeszłorocznej zdalnej obronie prac dyplomowych dzielą się Agnieszka Gryglicka i Gabriela Dycha (Strefa Studenta/Czwórka)
W trakcie obrony dobrze zadbać o odpowiedni strój i to nie tylko od pasa w górę. - Musiałam pewne rzeczy prezentować, więc było mnie widać bardziej niż do połowy - dodaje Gabriela Dycha. - Musiałam również pokazać pokój, żeby komisja sprawdziła, czy nie ma nikogo, kto by podpowiadał, i czy nie ma rozstawionych ściągawek.
Jak przyznają zgodnie obie absolwentki, obok stresu egzaminacyjnego, w zdalnej obronie zmartwieniem może być poczucie, że sprzęt lub sieć może się zawieść. - Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło - śmieje się Agnieszka Gryglicka. - Nie było tak źle, wszystko odbyło się zgodnie z planem, a ja wiedziałam co mam robić.
***
Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi Weronika Puszkar
Gość: Urszula Wojtczak - Kokoszkiewicz (koordynator biura jakości kształcenia UMCS), Agnieszka Gryglicka, Gabriela Dycha (w zeszłym roku zdalnie broniły prac dyplomowych)
Data emisji: 01.06.2021
Godz. emisji: 14.08
aw/pj