Rak jelita grubego. "Wykryty wcześnie, może być wyleczony"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 21:31
Jest podstępny i początkowo rozwija się bezobjawowo. To choroba cywilizacyjna, na którą zapadają coraz młodsi Polacy. Jak się ustrzec przed nowotworem jelita grubego?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sl/shutterstock

lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Rak to nie wyrok. Kiedy usłyszysz diagnozę...

- Rak jelita grubego to numer dwa, biorąc pod uwagę częstość zachorowań, jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn, a pod względem liczby zgonów - numer trzy - prof. Michał Kamiński z Centrum Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Posłuchaj
04:30 _PR4_AAC 2021_11_08-15-44-35.mp3 Jak ustrzec się przed rakiem jelita grubego? (Czat Czwórki) 

Choć choroba ta kojarzona jest z osobami w podeszłym wieku, dopada także ludzi młodszych. - Jest częstym nowotworem m.in. dlatego, że społeczeństwo się starzeje, a my prowadzimy tryb życia, który sprzyja chorobom cywilizacyjnym. Nie ruszamy się, jemy niezdrowo, przez co jesteśmy otyli - to czynniki sprzyjające zachorowaniom na raka jelita grubego - mówił ekspert. 

Lekarze Free 1200.jpg
Rak prostaty - najbardziej bagatelizowany nowotwór

Czytaj także:

Jak tłumaczył, choć ten typ nowotworu przez długi czas nie daje objawów, pojawiają się symptomy, których nie możemy lekceważyć. - To m.in. krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli występuje ono w postaci skrzepów - wyliczał prof. Michał Kamiński.

Zaś jak tłumaczyła Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska, wcześnie wykryty rak jelita grubego może być wyleczalny. - Kolonoskopia to rodzaj badania, które to umożliwia, pozwala wręcz zapobiec temu nowotworowi - podkreślała ekspert. 

Czytaj także:

W programie wysłuchaliśmy także m.in. historii pani Eweliny, pacjentki onkologicznej, u której wykryto raka jelita grubego ponad rok temu. - Poszłam do lekarza tylko dlatego, że silnie bolał mnie brzuch. Wykonano mi wówczas kolonoskopię i gastroskopię, a potem postawiono diagnozę. Inaczej nie dowiedziałabym się o raku, a mam dopiero 32 lata - podkreślała pani Ewelina. - We wrześniu minął rok od operacji, potem miałam chemioterapię i dwanaście wlewów. Obecnie czekają mnie kolejne badania, więc to wciąż "tykająca bomba", ale jestem dobrej myśli - podkreślała. Jak tłumaczyła, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. - Nie trzeba dojść do etapu, w którym rozwija się rak, chodzi o to, byśmy nie bali się tych badań.

Posłuchaj także:

___

Audycja jest realizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 08.11.2021

Godz. emisji: 15.09

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan zdrowie
Czytaj także

Morsowanie - czy warto zacząć już dziś?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 17:04
W ubiegłym roku Polaków opanował szał morsowania. Dziś, choć mrozu jeszcze nie ma, można już wchodzić do lodowatej wody. - Sezon zaczyna się w październiku i trwa do marca albo nawet kwietnia - przekonywała w rozmowie z Czwórką Ewelina Pawlak z jednej z warszawskich grup morsujących.
rozwiń zwiń