RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie
w miastach oddycha się coraz trudniej. 7 milionów ludzi rocznie umiera na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza, w Polsce prawie 50 tysięcy osób. Winna temu jest przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli m.in. to, co wylatuje z niektórych kominów, ale też z samochodów.
02:31 czwórka czat czwórki 19.10.2021.mp3 Skąd się bierze smog i czy ekoasfalt jest dobrym pomysłem na walkę z nim? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Silniki samochodowe składają się z metali, różnych stopów, które się ścierają. Dodatkowo ścierają się też opony i klocki hamulcowe – wymienia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Kiedy myślimy o samochodach, to utarło się, że mówimy o spalinach, czyli o tym, co wydostaje się z rury wydechowej, ale to nie wszystko. Auto to też źródło innych zanieczyszczeń - tych pyłowych – podkreśla ekspert.
Przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego wyjaśnia, że tego typu pyły są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia ze względu na ich wielkość. – Jeśli ziarenko pyłu jest bardzo małe, rzędu PM 2,5 lub mniejsze, to przez płuca przedostaje się do naszego krwiobiegu – tłumaczy. – Te pyły to mogą być drobinki metali ciężkich, benzoalfapiren czy inne szkodliwe substancje – wymienia.
Posłuchaj także:
Naukowcy pracują nad wieloma różnymi metodami mającymi redukować smog. Jednym z nich jest pomysł badaczy z Politechniki Gdańskiej. Nadmorska uczelnia i Lotos Asfalt opracowują wyjątkową technologię produkcji asfaltu oczyszczającego powietrze. Wiemy już, że odcinek testowy, doświadczalny, drogi zbudowanej z tego materiału powstanie na Mazurach.
- Podpisaliśmy list intencyjny na budowę kilometrowego odcinka w miejscowości Kajkowo. Na naszej drodze powiatowej będzie położona nawierzchnia asfaltowa bardzo nowatorskiego wykonania – potwierdza Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki.
W nowej ekonawierzchni znajdują się substancje, które pod wpływem słońca redukują zanieczyszczenia, powodują także degradację rakotwórczych związków do prostych i nieszkodliwych związków nieorganicznych.
- To jest projekt testowy, co oznacza, że jest pierwszy i jedyny w swoim rodzaju – podkreśla Krzysztof Rodzik z zarządu spółki Lotos. - Jeśli projekt się sprawdzi, a zakładam, że tak będzie, to powstanie produkt: ekologiczny asfalt, który będziemy chcieli wprowadzić w Polsce i innych krajach – dodaje.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki