Wojna to zło. Dla ludzi i dla planety

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 18:00
Wojna to przede wszystkim dramat ludzi. Ale inwazja Rosji na Ukrainę - w dalszej perspektywie - będzie mieć także negatywny wpływ na całą planetę.
Działania z nowoczesnym sprzętem bojowym zawsze wiążą się ze stratami poniesionymi również przez przyrodę.
Działania z nowoczesnym sprzętem bojowym zawsze wiążą się ze stratami poniesionymi również przez przyrodę. Foto: Evgeniy Voytik/shutterstock.com

"Po wojnie sprząta się długo i mozolnie"

Wojna jest przejawem agresji nie tylko wobec obywateli, ale także wobec przyrody. - Doświadczenia przyrodników mówią, że prawdziwe straty można oszacować dopiero kilka lat po zakończeniu konfliktu zbrojnego - podkreśla prof. Piotr Tryjanowski, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Sprzątanie po wojnie to ogromny wysiłek, dużo większy od planowania działań zbrojnych - podkreśla. 

Konflikty zbrojne a życie ptaków

W cieniu wojny na Ukrainie trwa sezon lęgowy ptaków, rozpoczęły się także ich wędrówki. - Większość gatunków jest terytorialnych, więc nie mają nawet dokąd odlecieć. A te, które lecą z innych krajów, po drodze napotykają inne konflikty zbrojne, na przykład w Libanie czy Syrii - tłumaczy ekspert. - Co więcej - ptaki na terenach ogarniętych wojną są znacznie bardziej narażone na działania kłusowników i myśliwych, bo nie ma kto bronić przestrzegania przepisów. Konflikty zbrojne powodują też, że do ekosystemu przedostają się nowe i niebezpieczne - dla człowieka i dla natury - substancje. - Tymczasem od jakości gleby zależy nasze zdrowie - zaznacza prof. Piotr Tryjanowski. - Żeby oczyścić ekosystem, potrzeba długich lat. W wielu miejscach do dzisiaj mamy do czynienia ze skażeniami, które powstały w trakcie II wojny światowej. Dotyczy to także akwenów wodnych, w tym oceanów oraz Morza Czarnego.

Czy wojna zatruje "spichlerz Europy"?

Na Ukrainie, która jest nazywana "spichlerzem Europy", wojna może mieć katastrofalny wpływ na przyrodę. - Należy jednak pamiętać, że większość upraw leży daleko od miast, w których toczą się walki. Staram się myśleć optymistycznie i mam nadzieję, że nie dojdzie do skażenia żywności. Ale są badania naukowców z Japonii i Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że na funkcjonowanie ekosystemu mają wpływ nawet działania poligonowe. Ich efekty utrzymują się przez wiele lat - dodaje rozmówca Piotra Firana.

Posłuchaj
08:52 CZWÓRKA Czt Czwórki - wojna 25.04.2022.mp3 Jak zmieniają się zagrożenia środowiskowe na skutek wojny? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:10
Zaledwie pół wieku wystarczyło, żeby liczebność populacji dzikich kręgowców zmniejszyła się o 2/3. Właśnie ukazał się raport o wymieraniu zwierząt kręgowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytki jako ofiary konfliktów. Jak je chronić?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 19:50
Prace ukraińskich artystów i tamtejsze zabytki są częścią dziedzictwa kulturowego nie tylko Ukrainy, ale całej cywilizacji europejskiej. Dla Rosjan nie ma to jednak żadnego znaczenia: za naszą wschodnią granicą plądrują muzea i niszczą obiekty sakralne.
rozwiń zwiń