Kryzys wiary. Dlaczego odchodzimy od Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 19:30
Na przestrzeni ostatnich kilku lat gwałtownie spadła liczba osób deklarujących się jako wierzące. Maleje też odsetek osób uczestniczących regularnie w praktykach religijnych. - Laicyzacja to trend od dekad obecny w europejskich krajach - zaznacza socjolog dr Helena Chmielewska-Szlajfer.
Skąd bierze się laicyzacja? Jaki wpływ miała na ten proces pandemia i ostatnie wydarzenia na Ukrainie?
Skąd bierze się laicyzacja? Jaki wpływ miała na ten proces pandemia i ostatnie wydarzenia na Ukrainie?Foto: NaughtyNut/ Shutterstock

Kryzys Kościoła - kryzysem wiary?

Niewątpliwie ma to związek z tym, że współczesny Kościół przeżywa kryzys i to na wielu płaszczyznach. Jak tłumaczył w Czwórce dominikanin, ojciec Roman Bielecki, to proces, który trwa już od jakiegoś czasu i nie jest powodowany jednym czynnikiem. - Myślę, że w dużej mierze chodzi tu o "rozejście się" języka między Kościołem a ludźmi, a także o kryzys autorytetów - mówił. Potwierdza to także dr Helena Chmielewska-Szlajfer. - Kościół ma duże problemy, żeby odnaleźć się we współczesności i ma dla wiernych coraz mniej "atrakcyjną" ofertę w odpowiedzi na bolączki świata - wyjaśnia. - Wiele wskazuje na to, że ta tendencja spadkowa będzie się pogłębiać, także w Polsce. 

Rzadziej chodzimy na mszę, ale nie "wychodzimy" z Kościoła

Spada liczba zawieranych małżeństw i chrztów oraz wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnych nabożeństwach. Już dwa lata temu informował o tym Instytut Statystyki Kościoła katolickiego. Z badań wynikało, że około 38 proc. wiernych bierze udział w mszach, a 17 proc. katolików przystępuje do komunii. - Jeśli chodzi o liczbę apostatów, czyli osób, które zdecydowały się oficjalnie opuścić Kościół, to nadal jest to symboliczna liczba. 94 proc. Polaków nadal deklaruje, że jest katolikami - podkreśla rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Faktem jest też to, że Kościół jest coraz mniej atrakcyjny dla ludzi młodych. Jako struktura hierarchiczna, zdarza się, że utrudnia działanie postępowych księży. Ruchy, które próbują wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nowemu pokoleniu wiernych, skręcają w stronę duchowości new-age’owej i są ofertą bardzo emocjonalną i opartą na charyzmatach. 

Posłuchaj
10:09 CZWÓRKA Czat Czworki - psycholog 30.05.2022.mp3 Dlaczego Kościół nie potrafi "dogadać się" z młodymi? (Czat Czwórki/Czwórka)

Mniej wiernych, mniej księży. "To nie jest podziwiany zawód"

Pandemia była sprawdzianem naszej wiary. - Jeśli ktoś chce szukać spokoju w wymiarze doczesnym, to znajdzie tylko to, co rzeczywistość ma mu teraz do zaproponowania. Wiara pokazuje nam zupełnie inny wymiar, w którym można znaleźć ukojenie. I tu nie chodzi o "święty spokój", tylko o spokój, który bierze się z więzi osobistej z Bogiem - tłumaczy ks. dr Marek Kotyński. - Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak i wierni odchodzą z Kościoła, tak też coraz mniej osób garnie się do tego, by zostać księdzem. To nie jest zawód prestiżowy - ani pod kątem zarobków, ani ze względu na społeczne poważanie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach to nie jest zawód powszechnie podziwiany. Być może też dlatego, że nie jest zawodem, tylko powołaniem. Oczywiście za taki stan w dużej mierze odpowiada sam Kościół, a właściwie jego przedstawiciele, którzy nie wiedzą, jak reagować na to, co przynosi współczesny świat.  

Posłuchaj
07:48 CZWÓRKA Czat Czworki - ksiadz 30.05.2022.mp3 Ks. dr Marek Kotyński o tym, jak zażegnać kryzys w Kościele (Czat Czwórki/Czworka) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Helena Chmielewska-Szlajfer (socjolog, Akademia Leona Koźmińskiego), ks. dr Marek Kotyński (teolog duchowości)

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Katarzyna Olubińska. "Zobaczyć Boga w drugim człowieku"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 15:30
- Chciielibyśmy Pana Boga zamknąć w kościele. Tymczasem najpiękniejsze rozmowy o wierze prowadziłam w takich miejscach i w takich okolicznościach, o których nigdy bym nie pomyślała - opowiada dziennikarka Katarzyna Olubińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praktyk życia: jak odnaleźć wewnętrzny spokój?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 16:21
Będąc na szczycie korporacyjnej kariery postanowił przewartościować swoje życie i zostać kapelanem więziennym, coachem, motywatorem i specjalistą od spraw trudnych. Czy dziś Andrzej Cichocki może powiedziec o sobie, że jest szczęśliwy?
rozwiń zwiń