Jak przetrwać nadchodzące upały?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:54
Nasze zdrowie w czasie letnich upałów będzie tematem drugiej części programu. W audycji zajrzymy też do klubów muzycznych i powiemy o służbie wojskowej. 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Program rozpoczniemy jednak od rozmowy z ekspertami na temat przyszłości Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak się okazuje, Łotysze przywracają zasadniczą służbę w armii, a w Polsce coraz więcej osób wstępuje do tej właśnie jednostki. - Wojna na Ukrainie pokazuje oblicze współczesnych konfliktów, które mają charakter powszechny i masowy. Nie są stricte związane z klasyczną linią frontu. De facto uczestniczy w nich całe społeczeństwo - mówił w rozmowie z Czwórką Piotr Placha, członek zarządu Stowarzyszenia obronanarodowa.pl Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej. - Wojska Obrony Terytorialnej to jest komponent obywatelskich sił zbrojnych, a zatem dobre przygotowanie tego typu wojsk i całego społeczeństwa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony powszechnej kraju - podkreślał. Co oferuje ta jednostka? Jaką role mogą przyjąć tam dziewczyny? To sprawdzimy po godz. 15.05.  

Tematem audycji będzie także bezpieczeństwo podczas wakacyjnych imprez w klubach. Tu niestety łatwo o niebezpieczne sytuacje. Wychodzą naprzeciw temu miejsca, które wprowadzają do swojej oferty specjalne "drinki", które są jednocześnie hasłami bezpieczeństwa. We Wrocławiu obsługa jednego z lokali zawiesiła w damskiej toalecie kartki z informacjami, co zrobić w przypadku zagrożenia. O tym, czy kobiety w klubach czują się bezpiecznie, porozmawiamy w drugiej części programu. 

Po godz. 16.35 dowiemy się, jak przetrwać upały. Ponad 100 lat temu zanotowano w naszym kraju rekordową temperaturę. W Pruszkowie termometry wskazały wtedy 41 stopni Celsjusza. Niestety powoli zbliżamy się do tego wyniku. Niedawno w Słubicach w województwie lubuskim odnotowano 38,3 stopni w cieniu. Wysokie temperatury nie ominęły także południowych krajów Europy

Obecne temperatury w niektórych regionach Polski można porównać do tych, które występowały 70 lat temu w północnych Włoszech. Widać więc wyraźnie, że granica ciepłego powietrza przesunęła się z basenu Morza Śródziemnego na północ Europy. Przez ostatnie 70 lat temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopni Celsjusza w skali całego kraju. Jednak są miejsca, gdzie wzrost sięgnął nawet 2 stopni. Żar lejący się z nieba to zagrożenie dla naszego organizmu. Jak się schładzać i jak przetrwać upały?

W programie także:

  • Komentarz międzynarodowy
  • Popołudniowy przegląd sportowy

***

Na "Czat Czwórki" - w czwartek (21.07) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

kd

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowcy po alkoholu. "Tłumaczą się, że dzień wcześniej wypili drinka"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 17:20
Według najnowszego badania opinii, co szósty Polak prowadził auto w stanie, gdy nie był pewny, czy jest trzeźwy. Zdarza się, że do smutnych statystyk przyczyniają się również pasażerowie, którzy dają "ciche przyzwolenie" na takie zachowanie. Dlaczego niektórzy kierowcy jeżdżą po alkoholu?
rozwiń zwiń