Elektroodpady to nie tylko lodówki, telewizory i pralki. To również ten mniejszy sprzęt, taki jak telefony komórkowe, pendrive'y, elektryczne szczoteczki do zębów, tostery czy stare aparaty fotograficzne. Takie przedmioty wyrzucane są w niewłaściwy sposób - do odpadów mieszanych. Szacuje się, że w Europie co roku do koszy trafia do 1,4 kg e-odpadów na jednego mieszkańca.
- Jest to jedno z najgorszych rozwiązań. Wrzucając takie sprzęty do odpadów zmieszanych, nie dość, że tracimy cenne surowce, to jeszcze mogą one trafiać na wysypiska - tłumaczy specjalistka. - Tam ich trujące składniki mogą przenikać do gleby.
Takich sprzętów może się zebrać cała masa. Kolejne telefony zalegające w szufladzie, stare aparaty fotograficzne i nieużywane pomniejsze sprzęty elektroniczne można znaleźć w każdym domu. Jednak nie jest to dla nich najlepsze miejsce.
- Gdy zebrało nam się trochę sprzętów niewielkich gabarytów, najlepiej zeskładować je razem i zanieść w miejsce, które jest do tego przeznaczone. Najlepiej udać się do PSZOK-u. To znajdujący się w każdej gminie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - wyjaśnia gość audycji. - Tam są odpowiednie kontenery, a pozostawiony sprzęt zostanie właściwie skierowany do przetworzenia i odzyskania surowców.
Można też korzystać ze zbiórek organizowanych przez organizacje odzysku. Dysponują specjalistycznym sprzętem do zbierania odpadów, a zbiórki organizowane są w szkołach i innych placówkach.
Zobacz także:
Należy pamiętać, że elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska. - Występuje w nich dużo toksycznych substancji, które przy nieodpowiednim przetworzeniu mogą się uwalniać - tłumaczy Maria Andrzejewska. - W takich urządzeniach są także różnego rodzaju elementy, które są bardzo wartościowe. Metale i metale ziem rzadkich - to są najcenniejsze rzeczy, które mogą zostać ponownie wykorzystane.
Specjalistka zwraca uwagę na wyczerpujące się zasoby, a także na spowodowane różnego rodzaju kryzysami światowymi przerwy w łańcuchach dostaw. To sprawia, że wartość surowców z odzysku jest jeszcze wyższa. - Kończą się zasoby naturalne takich cennych metali, jak złoto, platyna i miedź. Są one mocno ograniczone - wyjaśnia gość Czwórki. - Tym bardziej ich odzyskiwanie jest tak ważne i dlatego mocno apelujemy, żeby oddawać elektrośmieci.
14:11 Czwórka/Czat Czwórki - elektrośmieci 24.10.2022.mp3 Maria Andrzejewska, Dyrektor Generaln UNEP/GRID o recyklingu elektrośmieci (Czat Czwórki/Czwórka)
W Europie Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o zbieranie elektroodpadów. Według rozmówczyni Piotra Firana osiągamy zwrot nawet do 70 procent, gdy średnia w Europie wynosi 46 procent. Jednak w dalszym ciągu w skali globalnej jest wiele do zrobienia. Na świecie tylko 18 procent elektroodpadów ulega przetworzeniu.
- Robiąc przegląd sprzętów nieużywanych i przekazując je w odpowiednie miejsce utylizacji, mamy wpływ na budowanie Gospodarki w Obiegu Zamkniętym - zauważa Maria Andrzejewska. - W GOZ-ie mówimy także o naprawianiu i o ponownym wykorzystaniu sprzętów. Jest to bardzo szerokie pojęcie, a GOZ jest nie tylko odpowiedzią na kwestie niedoboru surowców, ale także odpowiedzią na wyzwania klimatyczne.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Maria Andrzejewska (Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa)
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 15.20
aw/kor