Polskie uczelnie przyjazne dla wszystkich studentów? "Jest coraz lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 20:04
- Problemem jest generalnie kwestia rozumienia, czym jest niepełnosprawność. Nie każdą niepełnosprawność widać na pierwszy rzut oka - podkreślała Anna Rutz, ekspert ds. wyrównywania szans z UAM w Poznaniu. - Choć dużo się już zmieniło w tym obszarze, wciąż równie dużo jest do zrobienia. 
Jak wygląda edukacja studentów z niepełnposprawnościami?
Jak wygląda edukacja studentów z niepełnposprawnościami?Foto: Shutterstock.com

Dlatego powstał projekt "Dostępność plus" w szkolnictwie wyższym. Jego efektem jest m.in. ponad dwieście umów z uczelniami m.in. na dostosowanie systemów rekrutacji na studia, bibliotek akademickich, wyraźne oznaczenia pomieszczeń, poprawę nagłośnienia sal wykładowych, wsparcie asystentów osób niepełnosprawnych i elastyczne formy kształcenia studentów. Projekty w ramach trzech edycji konkursu "Uczelnia dostępna" służą osobom ze specjalnymi potrzebami w środowisku akademickim.

Wśród celów na przyszłość wymienia się właściwe oznaczenie budynków, oświetlenie, nagłośnienie z wykorzystaniem pętli indukcyjnej oraz strefy wypoczynku na uczelniach. Jesteśmy w trakcie montowania dwóch wind, a już zrealizowany został m.in. montaż ośmiu pętli indukcyjnych, automatycznego otwierania drzwi, przygotowanie prototypów aplikacji ułatwiających poruszanie się po budynkach, przeróżne badania dotyczące wyrównywania szans i tego, co jeszcze warto wdrożyć. I ostatecznie wszelkie szkolenia od portierów do kadry akademickiej i kierowniczej - wyliczała gość Czwórki. 

Posłuchaj
11:00 czwrka czat_PR4_AAC 2022_11_15-15-18-35.mp3 Jak uczelnie wychodzą naprzeciw potrzebom studentów z niepełnosprawnościami? (Czat Czwórki) 

Sprawdź także:

Jak podkreślała, chodzi o to, by zapewnić wszystkim studentom równy dostęp do wiedzy i wszelkich miejsc na terenie gmachów uczelni. - Jeśli mamy możliwość uczynienia budynków bardziej komfortowymi, to dlaczego tego nie zrobić - mówiła. Jak wyliczała, architektura to spory problem nie tylko w Polsce. - Wszystko zależy od kraju i możliwości, nigdzie nie jest idealnie, ale w Hiszpanii, Włoszech czy w krajach skandynawskich dostępność dla osób z niepełnosprawnymi i świadomość tego tematu jest na relatywnie wysokim poziomie. W Niemczech i we Francji jest już jednak nieco inaczej - mówiła ekspert. - Cieszę się, że w Polsce staramy się zapewniać dostępność i jest ona wpisana w główne strategie uczelni - podkreślała.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Anna Rutz (ekspert ds. wyrównywania szans z UAM w Poznaniu)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 15.15

kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jąkanie się wpływa na funkcjonowanie na studiach i na uczelni?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 17:30
Jąkanie się dotyka około 40 mln ludzi na świecie i ok 400 tys. ludzi w Polsce. Część z nich to studenci i akademicy. Nie jest im łatwo, często przez swą dysfunkcję rezygnują z marzeń. 
rozwiń zwiń