Kolorowe paski na świadectwach - żeby docenić uczniów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 21:50
- Poprzez akcję "kolorowe świadectwa" chcemy pokazać różne kolory edukacji i w dniu zakończenia roku szkolnego docenić wszystkich uczniów - mówi Jakub Tylman, pomysłodawca akcji, nauczyciel, a także laureat ubiegłorocznej edycji Plebiscytu Nieprzeciętni.
Jakub Tylman w Czwórce
Jakub Tylman w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Akcja "kolorowe świadectwa" powstała z inicjatywy Jakuba Tylman, nauczyciela, laureata  Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022.
  • Dzięki akcji, każdy uczeń ma być doceniony za swoje niepowtarzalne umiejętności.
  • Jakub Tylman: "szkoła ma być blisko ucznia, uczennicy, i pozwalać mu wierzyć, że jest wyjątkowy i że jeśli tylko będzie chciał może osiągnąć bardzo dużo"

Na co dzień Jakub Tylman jest pedagogiem, nauczycielem oraz inicjatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych". Jakub prowadzi swoje autorskie placówki oświatowe, w których wdraża nowoczesną edukację na miarę XXI wieku.


Akcja "kolorowe  świadectwa" - na czym polega?

Teraz Jakub Tylman w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie, na zakończenie roku wprowadza kolorowe paski na świadectwach wszystkich uczniów. W ten sposób on i zatrudnieni tam nauczyciele chcą docenić wszystkich uczniów, niezależnie od średniej ocen. 

- U nas będzie troszeczkę inaczej niż w innych szkołach. Poza świadectwami z czerwonymi dodatkami, które oczywiście zarezerwowane są dla uczniów z najlepszą średnią, dokładamy swoje paski w różnych kolorach - tłumaczy gość audycji. - Oznaczają one konkretne wartości, aktywności uczniów i uczennic, które w danym roku chcemy nagrodzić. Chcemy dać im wiatr w skrzydła, aby pobudzać ich wiarę w siebie.


Każdy uczeń jest wyjątkowy

Jak podkreśla Jakub Tylman, chodzi o to, aby uczniowie tego dnia poczuli, że każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. - Przecież każdy włożył dużo wysiłku, aby ukończyć klasę, zaliczyć kolejny rok w szkole, niezależnie od tego jakie oceny zdobył - zauważa gość audycji. - Chcemy wypuścić ich w świat z przekonaniem, że każdy z nich jest wyjątkowy i ważny. Nawet jeśli nie otrzymują świadectwa z czerwonym paskiem, to nie oznacza, że są gorsi. Oni po prostu mają swoje umiejętności i predyspozycje skierowane często na coś zupełnie innego. Kiedy umniejszają sobie i mówią o sobie, że są głupi, my chcemy walczyć z tym i pokazywać jak są ważni i potrzebni.

Zobacz także: 


Szkoła - miejsce przyjazne uczniom

To także ma dawać wiarę, że nawet jeśli nie udało się uczniowi zdobyć w danym roku szkolnym świadectwa z czerwonym paskiem, to nie oznacza, że nie zdobędzie go w przyszłości. W perspektywie, takie działania mają prowadzić do tego, że uczniowie zupełnie inaczej będą postrzegali szkołę. 

- Mamy nadzieję, że szkoła będzie traktowana jako miejsce, które jest przyjazne. To tutaj uczniowie spędzają połowę swojego młodzieńczego życia.  Oni mają się czuć bezpiecznie, dobrze zaopiekowani, mają wiedzieć, że jest to miejsce dla nich  - tłumaczy gość Czwórki. - Absolutnie nie ujmujemy tej idei, która przyświeca szkole, że ma być miejscem, w którym uczniowie zdobywają wiedzę, dzięki której podbijają świat. Można to jednak robić na wiele różnych form i sposobów. Szkoła ma być blisko ucznia, uczennicy, i pozwalać mu wierzyć, że jest wyjątkowy i że jeśli tylko będzie chciał może osiągnąć bardzo dużo. Zachęcamy wszystkie szkoły do włączenia się do akcji "kolorowe świadectwo". 

Posłuchaj
09:38 Czwórka/Czat Czwórki - kolorowe świadectwa 20.06.2023.mp3 Jakub Tylman o akcji "kolorowe świadectwo" (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub Tylman (pedagog, zwycięzca Plebiscytu Nieprzeciętni 2022, tegoroczny juror plebiscytu) 

Data emisji: 20.06.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Szkoła bez telefonów? "Lepiej tłumaczyć niż zakazywać"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 16:40
Kolejne kraje zakazują używania telefonów komórkowych w szkołach. Zakaz obowiązuje już m.in. we Francji, Włoszech, w Grecji, Portugalii i Chinach. Powód? Problemy z koncentracją na lekcjach, uzależnienie od internetu oraz negatywny wpływ na relacje społeczne. Czy można zabronić używania telefonów w szkole?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja zawodowa się liczy. EuroSkills szansą dla młodych profesjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 18:42
Na początku września w Gdańsku odbędzie się inauguracja EuroSkills 2023. To miejsce, gdzie młodzi profesjonaliści będą konkurować ze sobą i mierzyć się z różnymi zadaniami. W szranki staną floryści, fryzjerzy, kucharze, informatycy czy operatorzy maszyn CNC. 
rozwiń zwiń