Nowy raport WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia stwierdza, że podniesienie cen słodkich napojów o co najmniej 20 proc. zmniejszy ich spożycie i poprawi odżywianie. - Dziś dzieci spożywają dwu-trzykrotnie za dużo cukru, a dorośli nawet pięciokrotnie. Większość produktów to żywność przemysłowa, spożywamy więc cukry nie naturalnie zawarte w mleku czy owocach, ale te dodawane, przetworzone - argumentowała w Czwórce dr Monika Hoffman z SGGW. A jak podkreślała dietetyk Urszula Somow ludzie "uodparniają się" na cukier bardzo szybko. - Im więcej go jemy, tym mniej jest on dla nas odczuwalny - mówiła.
Urszula Somow To, co jemy w dzieciństwie determinuje naszą przyszłość. Mówi się o "programowaniu metabolicznym" - jeśli jako dzieci będziemy odżywiać się niewłaściwie, a jako dorośli zapragniemy to zmienić - i tak pewnych zmian nie da się już cofnąć.
Jak sprawdzić, czy spożywamy zbyt dużo cukru, jakich produktów unikać, by nie narażać się na choroby dietopochodne, czyli m.in. nadciśnienie czy miażdżycę? Jak skończył się duński eksperyment, w ramach którego podatek od cukru wszedł w życie na pewien czas? O tym rozmawialiśmy w audycji "Czat Czwórki".
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Anna Depczyńska
Goście: dr Monika Hoffman (Wydział Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW), Urszula Somow (dietetyk sportowy)
Data emisji: 18.10.2016
Godzina emisji: 15.05
kd/ab