Później resort zamierza wprowadzić do obsługi za pomocą systemu mobilnego pozostałe dokumenty, najczęściej wykorzystywane w życiu codziennym. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nie będą to usługi obowiązkowe - nadal będzie można używać dokumentów tradycyjnych.
Piotr Arak W dobie całkowitej cyfryzacji zmieni się praca. Wierzę, że ludzie zostaną, ale z całą pewnością zmieni się charakter wykonywanych zawodów
O przechodzeniu w administracji z systemu analogowego na cyfrowy rozmawialiśmy w "Czacie Czwórki" z Piotrem Arakiem z Polityki Insight oraz z Leszkiem Bukowskim z wp.pl. Obaj eksperci twierdzili, że proces cyfryzacji w sektorze publicznym w Polsce przebiega wolniej i jest mniej powszechny niż w innych krajach Unii Europejskiej. - Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się różnice regionalne, a także brak programu o szerokim oddziaływaniu społecznym, który promowałby cyfryzację - wyjaśniał Piotr Arak.
- Zjawisko cyfryzacji jest coraz bardziej powszechne i nieuniknione. Trzeba pamiętać o jego skutkach negatywnych, związanych na przykład z cyfrowym wykluczeniem - przekonywał Leszek Bukowski. Innym zagrożeniem jest z całą pewnością udostępnianie naszych danych osobowych. - Dzisiaj dane są towarem i to bardzo cennym. Często nawet młodzi użytkownicy nie są świadomi, jak wiele wrażliwych danych udostępniają w sieci - przekonywał ekspert.
A jak w niedalekiej przyszłości cyfryzacja wpłynie na rynek pracy? Oraz jak usprawnić cyfrowy system administracji publicznej w Polsce? Między innymi na te pytania w "Czacie Czwórki" odpowiadali zaproszeni goście. Ponadto w audycji Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, wyjaśniał działanie mobilnego dowodu osobistego.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Weronika Puszkar
Goście: Piotr Arak (Polityka Insight, autor raportu "Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Gospodarki Polski”), Leszek Bukowski (wp.pl)
Data emisji: 28.11.2016
Godzina emisji: 15.08
jsz/ab