Otwarty jak Polak. Jak przyjmujemy obcokrajowców?
Z raportu "Dojrzałość finansowa Polaków" wynika, że co piąta osoba nie pomyślała jeszcze o oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość, a dwie trzecie ankietowanych zadeklarowało, że zdarza im się pod wpływem impulsu wydawać pieniądze na coś, czego nie potrzebują. - Na razie większość z nas jest takimi "przekaźnikami pieniędzy". Gdy tylko wypłata wpływa na nasze konta, zaraz przekazujemy ją dalej: właścicielom sklepów, czy dostawcom usług, sobie nie pozostawiając nic - mówił bloger finansowy Marcin Iwuć. Jak podkreślał, to zachowanie nieodpowiedzialne, bo oszczędzanie jest istotne.
Zaś jak tłumaczył Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga, instytucje finansowe świetnie zdają sobie sprawę z mechanizmów, jakie rządzą finansami większości Polaków i umiejętnie z tej wiedzy korzystają. - Aż 64 proc. Polaków deklaruje, że stać ich na bieżące wydatki. Zaś dodatkowe zakupy, np. nowa pralka czy lodówka stanowią dla nas problem. Dlatego sięgamy po finansowanie zewnętrzne: pierwszym wyborem jest rodzina, potem szybkie kredyty - mówił zaś Paweł Kunat, ekspert rynku finansowego. Jak przekonywał, dlatego niezbędna w Polsce jest szersza edukacja finansowa.
Jak oszczędzać? Postaw sobie realne cele
W jaki sposób i kogo edukować w tym zakresie? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, chcąc zacząć oszczędzać i jak robić to długofalowo i skutecznie? Z jakich narzędzi finansowych najchętniej korzystają Polacy i jakie błędy popełniają m.in. podczas podpisywania umów kredytowych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Marcin Iwuć (blog "Finanse bardzo osobiste"), Paweł Kunat (ekspert grupy Kruk), Norbert Konarzewski (Fundacja Kronenberga przy banku City Handlowy)
Data emisji: 29.05.2017
Godzina emisji: 15.10
kd/mz