Anatomia wulgaryzmów. Dlaczego przeklinamy?
Jakub Półgąsek Decyzję o zostaniu informatykiem podjąłem już w gimnazjum, w którym uczyłem się na profilu matematyczno-informatycznym. Technikum elektroniczne było przedłużeniem tej nauki. Nie chciałem marnować trzech lat na liceum
Jeden z uczniów Technikum Elektronicznego w Warszawie Cezary Waś twierdzi, że powodem braku chętnych są złe konotacje z szkołami zawodowymi. - Szkoły zawodowe ciągle postrzegane są miejsca dla osób, o mniejszych zdolnościach i że sukces zawodowy mogą w przyszłości zapewnić jedynie liceum ogólnokształcące i studia - mówił.
Do tej wypowiedzi przychylał się jego rozmówca Jakub Półgęsek, który opowiadał na antenie Czwórki, że często spotyka się z opiniami, że liceum jest lepszym wyborem drogi kształcenia. - Często spotykam się z takimi komentarzami. Wiele osób jest przekonanych, że jeśli chcemy coś osiągnąć w życiu, to jedynym wyborem jest liceum, a potem studia - przekonywał.
Blanka Kozłowska Miałam plan na swoje życie i od początku wiedziałam, w jakim kierunku chcę iść. Swoje życie chciałam związać z modą i w tym kierunku się kształciłam
Blanka Kozłowska absolwentka technikum odzieżowego, która obecnie pracuje jako asystent dyrektora ds. produkcji w marce Robert Kupisz mówiła, że od początku wiedziała, w jakim kierunku chciałaby pokierować swoją ścieżką zawodową. Wyjaśniała, że technikum było jedynym miejscem, które umożliwiło jej realizację swoich planów. - Kiedy skończyłam gimnazjum z dobrymi wynikami rodzice naciskali, żebym wybrała dobre liceum, ale ja się uparłam. Postawiłam na swoim i wybrałam technikum odzieżowe. Po latach mama przyznała, że to był dobry wybór.
Błażej Szkudławski technik-plastyk form użytkowych, zajmujący się m.in. projektowaniem dróg sitowych tłumaczył, że na własnym przykładzie przekonał się, że wyobrażenie o studiach, które są przepustką do kariery są tak naprawdę fikcją. - Jestem dobrym przykładem, że można żałować pójścia na studia. Kiedy po liceum plastycznym ze swoim wykształceniem postanowiłem iść dalej na studia. Wybrałem studia humanistyczne, czego do dzisiaj bardzo żałuję.
Czy w przyszłości zabraknie nam fachowców? Jak wygląda nauka w szkołach branżowych i do kogo skierowana jest ich oferta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Blanka Kozłowska (absolwentka technikum odzieżowego, asystent dyrektora ds. produkcji w marce Robert Kupisz), Jakub Półgęsek, Karol Łaszanowski, Cezary Waś (uczniowie Technikum Elektronicznego nr. 3 im. Armii Krajowej w Warszawie), Błażej Szkudławski (technik-plastyk form użytkowych, stylista artystyczny dróg sitowych)
Data emisji: 8.12.2017
Godzina emisji: 15.07
ac