Sławomir Brzózek W Polsce nie ma wspólnych standardów dotyczących recyklingu, każda gmina tworzy je dla siebie. Co z tego więc, że my segregujemy śmieci w domach, skoro potem nie trafiają one do recyklingu?
W myśl unijnych przepisów do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu. Dziś poziom utylizacji czterech głównych frakcji odpadów, czyli szkła, makulatury, metali i tworzyw sztucznych wynosi tylko 15 proc. - To wypadkowa niespójności systemów organizacyjnych, które w każdej gminie są nieco inaczej skonstruowane, a także opieszałości firm recyklingowych - tłumaczył działacz ekologiczny Sławomir Brzózek, a jak przekonywał dr Marek Goleń z SGH, by zmienić nastawienie Polaków do recyklingu, warto zmienić ustawę o segregowaniu śmieci. - Bo za nią idą rozporządzenia, techniki ich interpretacji prawnej, nadzoru prawnego nad samorządami. Na końcu są ludzie, którzy nie widzą efektów swojej pracy, więc przestają segregować śmieci - mówił ekspert.
Jak skłonić Polaków do segregowania odpadów? Co musiałoby zmienić się w polskim prawie, by recykling w naszym kraju był bardziej skuteczny i jak ten problem już rozwiązano w niektórych gminach? Dlaczego w segregacji śmieci najważniejsze jest odseparowywanie odpadów kuchennych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji w studiu Czwórki.
dr Marek Goleń Branża odpadowa w Polsce przesiąknięta jest różnego typu patologiami. Wszyscy udajemy: jedni, że tworzą dobre prawo i strategię, inni, że je kontrolują. A ludzie - że segregują śmieci
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), dr Marek Goleń (Katedra Ekonomiki Samorządu Terytorialnego, Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji: 15.10
kd/mz