"Otwarte serca, zaciśnięte pięści". Sport w walce z depresją
- Statystyki pokazują, że Polki nie uważają się za piękne kobiety - mówił chirurg plastyczny dr Andrzej Sankowski. - Twierdzą, że potrzebują szeregu zabiegów, żeby stać się ładniejszymi. Wina może po części leżeć po stronie kolorowych pism, które promują nierzeczywisty ideał piękna - tłumaczył.
Małgorzata Marcinkiewicz, lek. medycyny estetycznej zwracała uwagę, że w Polsce zjawisko nie ma na razie znamion „obsesji piękna”, bo duża część Polek decyduje się na delikatne zmiany. - Moje pacjentki stawiają na zabiegi, które pozwalają wydobyć ich naturalne piękno. Coraz częściej są świadome tego, w jaki sposób czynniki zewnętrzne wpływają na ich wygląd i starają temu zapobiec - wyjaśniała.
Czy język polski dyskryminuje kobiety?
Na niebezpieczne zjawisko związane z problemem z samoakceptacją zwracał uwagę lek. psychiatra Piotr Matyja. - Dysmorfofobia ma objawy podobne do zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. To nawracająca myśl, która sprawia, że szczegół w naszym wyglądzie, niezauważalny dla innych, staje się nie do zaakceptowania. A to wpływa dysfunkcyjnie na życie - opisywał.
Czy to, czego nie akceptujemy w swoim wyglądzie rzeczywiście wymaga chirurgicznej korekty? Jak wiele Polek decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej? Jak rozpoznać czy problem nie istnieje tylko w naszej głowie i kiedy warto zgłosić się po pomoc do terapeuty? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: w rozmowie z Michałem Piwowarkiem - Marcin Cejrowski, red. naczelny portalu Plejada.pl, dr Małgorzata Marcinkiewicz, lek. medycyny estetycznej z Centrum Zdrowej Skóry, dermatolog; dr Andrzej Sankowski - chirurg plastyczny; Piotr Matyja - lek. spec. w dziedzinie psychiatrii.
Materiał: Michał Piwowarek
Data emisji: 29.08.2018
Godzina emisji: 15.08
ac