Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce - jak je przezwyciężyć?
W Polsce trwa dyskusja o tym, jak określać kobiety - przedstawicielki różnych zawodów. - Spór o żeńskie końcówki ma długą tradycję. Na początku ubiegłego wieku, na łamach czasopism językoznawczych i poradnikowych, eksperci spierali się o doktorkę i magisterkę farmacji - wspomina prof. Iwona Burkacka z Uniwersytetu Warszawskiego. - Dziś zastanawiamy się nad brzmieniem męskich form żeńskich zawodów, w sytuacjach gdy hostessa staje się... "hostem", gospodyni zaś "gospodem" - dodaje.
Jedną z przyczyn tej sytuacji są - zdaniem gości Czwórki - zmiany, które zachodzą w otaczającym nas świecie. - Język odzwierciedla i wzmacnia normy społeczne. A ponieważ od kilku lat rośnie aktywność zawodowa kobiet, język musiał na to zareagować - wyjaśnia Dominika Rossa, doktorantka Uniwersytetu SWPS.
Korpomowa. Jak angielskie zapożyczenia zmieniają nasz język?
Czy są kobiety, które nie chcą być prezeskami i psycholożkami? Jak sposób wysławiania definiuje nasz światopogląd? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: prof. Iwona Burkacka (Instytut Języka Polskiego UW), Dominika Rossa (doktorantka Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS), Mateusz Adamczyk (Instytut Języka Polskiego UW)
Data emisji: 21.08.2018
Godzina emisji: 15.08
kul/pg