Sztuka kintsugi, czyli naprawianie po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 18:10
Czy można naprawić stłuczona porcelanę, jednocześnie podnosząc jej wartość? Okazuje się, że tak. Japończycy nazywają tę sztukę kintsugi.
Audio
  • Kintsugi - japońska sztuka ucząca szacunku i cierpliwości (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Porcelanowe elementy łączy się laką, a następnie dekoruje sproszkowanymi metalami szlachetnymi. W arkana takiego upcyklingu wprowadza Joanna Koryciarz-Kitamikado podczas warsztatów kintsugi – japońskiej techniki naprawy ceramiki.

- Kintsugi to bardziej sztuka niż psychologia - mówiła w studiu Czwórki. - Czasami ludzie z Zachodu próbują być bardziej japońscy, niż sami Japończycy. Często w wielu elementach tej kultury doszukują się drugiego dna, a jego tam nie ma. Co nie oznacza, że kintsugi nie może być formą relaksu, dla niektóry nawet medytacji, ponieważ pozwala się skupić - tłumaczyła.

- Kintsugi uczy szacunku dla przedmiotu i dla pracy ludzkich rąk. Naprawiając i dając naczyniu nowe życie oddajemy szacunek także rzemieślnikom, którzy je wykonali - przekonywała.

Jak wykonać własne naczynie techniką kintsugi? Czy potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie? Jak bardzo pracochłonna i czasochłonna jest to metoda? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Koryciarz-Kitamikado (nauczycielka kintsugi  japońskiej techniki naprawy ceramiki)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 16.07

Czytaj także

Zach Ashton. Artysta ery cyfrowych nomadów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:04
W rozmowie z Piotrem Firanem opowiadał, jak to jest nie osiadać, żyć z muzyki i podróżować. Przekonywał też, że złamane serce może być "najlepszym paliwem dla twórczości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżycowa Islandia. Czym przyciąga artystów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:40
Sztuka Islandii jest bardzo młoda, bo liczy niespełna 130 lat - życie artystyczne rozkwitło tam na dobre dopiero w XX wieku. - Twórczość islandzkich artystów jest bardzo różnorodna. Oni ciągle poszukują swojej tożsamości - opowiadała w Czwórce Wiola Ujazdowska, artystka, która na Islandii żyje już prawie 4 lata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jewish Heritage in Warsaw. "Odrabiamy lekcje z historii"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:50
Marta jest Hiszpanką i pracuje w firmie motoryzacyjnej, Paul studiuje i mieszka w Holandii. To, co ich połączyło, to porządkowanie cmentarza w ramach akcji "Jewish Heritage in Warsaw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka odnaleziona. W ochronie zabytków pomoże internet

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:15
Jest takie miejsce w sieci, gdzie znajdziemy coś, czego być może nie uda nam się już odnaleźć w świecie rzeczywistym. Mowa o "Muzeum utraconym", którego eksponatami są dzieła, które Polska utraciła po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ebru, czyli malowanie na wodzie. "Trzeba myśleć warstwami"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:00
Ebru polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię cieczy, którą sporządza się w specjalnym naczyniu, mieszając wodę z substancją zagęszczającą. - Potem wzór przenosimy na papier - mówiła Marta Puchłowska.
rozwiń zwiń