Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?
Raport Niezależnego Stowarzyszenia Studentów: nie każdy radzi sobie z izolacją
Według danych raportu: prawie jedna czwarta studentów mieszkających w domach studenckich miała problemy związane z dostępem do pozostawionych w akademiku rzeczy po ogłoszeniu epidemii koronawirusa. Co czwarty badany stwierdził, że skorzystałby z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, gdyby miał możliwość. Ankieta miała na celu zweryfikowanie, jak w sytuacji pandemii funkcjonują i organizują naukę zdalną studenci, a także: czy polskie uczelnie są do nich odpowiednio przygotowane. Jak się okazuje - nie każda z nich, z różnych przyczyn, jest w stanie prowadzić zajęcia w nieprzerwanym trybie.
Na naszych uczelniach nikogo nie wyrzucono z akademików. Wyprowadzili się Ci, którzy mogli zapewnić sobie inny kwaterunek Agnieszka Szamreto; Kamil Bonas
"Najgorsze były pierwsze dni"
Jak mówili przedstawiciele samorządów studenckich Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego największym wyzwaniem było przestawienie się na całkowicie zdalny tryb nauczania. Nie wpłynęło to jednak, jak przekonywali, na jakość przekazywanej wiedzy. Co zatem się zmieniło? - Przede wszystkim brak poczucia studenckiej wspólnoty. Jesteśmy zamknięci w domach z dala od akademickich ośrodków, nauka wygląda teraz zupełnie inaczej. Przywykliśmy do takiej formuły nauki, ale brakuje nam kontaktu z drugim człowiekiem - mówili.
Czy pandemia przekona nas do minimalizmu?
Na potrzebujących czeka wsparcie psychologiczne
Problemem nie były też kwestie organizacyjne. Uczelnie, które reprezentują goście Czwórki, zareagowały bardzo szybko. - Niezależnie od tego, czy formuła pracy zdalnej była wcześniej praktykowana, czy nie władze szkół błyskawicznie wprowadziły zajęcia e-learningowe. Niektóre z nich mają przygotowane aplikacje, za pomocą których odbywają się wszystkie zajęcia. Gorzej z zajęciami terenowymi i laboratoryjnymi, które zostały zawieszone do odwołania - dodawali.
Co ze studentami, którzy potrzebują wsparcia psychologa? Na uczeniach działają bezpłatne infolinie, w których codziennie dyżurują specjaliści. - Każdy student może zwrócić się tam po pomoc.
Więcej o tym, jak studenci radzą sobie w czasie pandemii w rozmowie Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Stefania Zdral (rzeczniczka prasowa Niezależnego Zrzeszenia Studentów); Agnieszka Szamreto (przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG); Kamil Bonas (przewodniczący Samorządu Studentów UW)
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 7.05.2020
Godz. emisji: 15.05
ac/kul