Tak dla atomu? "Nowe technologie powinny iść w parze z bezpieczeństwem"
Przede wszystkim oceńmy sytuację
Sławomir Smyk ze Stołecznej Straży Miejskiej radził, by w pierwszej kolejności ocenić zagrożenie. Powinniśmy sprawdzić, czy zwierzęciu lub dziecku w zamkniętym samochodzie potrzebna jest pomoc. Jeśli widzimy, że sytuacja jest niebezpieczna (temperatura na zewnątrz jest wysoka, a wszystkie okna w samochodzie zamknięte) niezwłocznie powiadommy odpowiednie służby. W tym przypadku powinna to być policja lub straż miejska.
02:33 _PR4_AAC 2020_07_06-15-35-38.mp3 Jak uratować dziecko lub czworonoga z nagrzanego auta? (Czat Czwórki)
Ratowanie życia usprawiedliwia wybitą szybę
Jeśli zagrożone jest ludzkie życie, nie powinniśmy martwić się o zniszczenie mienia, bo najważniejsza w takiej sytuacji jest szybka reakcja. Zostawienie w rozgrzanym samochodzie dziecka lub czworonoga jest przestępstwem i grozi karą więzienia. Jeśli widzimy taką sytuację - reagujmy. Powietrze nagrzanego auta może osiągać temperaturę nawet 80 stopni Celsjusza.
#dobrywzór. Zostań "genetycznym bliźniakiem" - uratuj życie
Pierwsza pomoc. Jak się zachować?
Po wydostaniu dziecka lub czworonoga z nagrzanego samochodu powinniśmy przenieść do cienia i wezwać służby medyczne. Tam zostanie udzielona im fachowa pomoc. Jeżeli mamy zamiar wybić szybę, zróbmy to po stronie przeciwnej, niż ta, gdzie znajduje się uwięzione dziecko czy zwierzak. Chodzi o to, by zminimalizować narażenie go na skaleczenie rozbitym szkłem.
***
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Sławomir Smyk (Stołeczna Straż Miejska)
Data emisji: 6.07.2020
Godz. emisji: 15.35
ac