Wigilijne potrawy - kupić, czy przygotować samemu?
Prawie 80 procent z nas uważa, że te święta będą inne niż wszystkie dotychczasowe, będzie nam też towarzyszył niepokój - wynika to z badania "Święta w czasie pandemii". W zbudowaniu tradycyjnego świątecznego nastroju i rozwianiu niepokojów mogą pomóc zapachy np. pierników. Takimi wypiekami zajmuje się Ewa Kiszowara, autorka profilu Moje pierniki.
07:25 czwórka czat czwórki 15.12.2020 pierniki.mp3 O pieczeniu pierników i ich dekorowaniu opowiada Ewa Kiszowara, autorka profilu Moje Pierniki (Czat Czwórki/Czwórka)
- Zapach na pewno kojarzy się ze świętami, choć raczej nie mi, bo ja piekę pierniki cały rok i ten zapach ledwo czuję, już się do niego przyzwyczaiłam - mówi rozmówczyni Anny Depczyńskiej.
Ewa Kiszowara swoją pasję odkryła 6 lat temu, kiedy pierwszy raz zdecydowała się upiec pierniki. - Przed świętami postanowiłam, że upiekę pierniki, wyszły nawet fajne. Ozdobiłam jak umiałam, a zacięcie plastyczne mam od dziecka - przyznaje. - Pierniczki nie doczekały świąt, zostały pożarte. Upiekłam jeszcze raz i postanowiłam, że ładnie je udekoruję i będą to takie małe prezenciki na Święta Bożego Narodzenia. Było wielkie "wow" - wspomina.
Czytaj także:
Kunszt dekoratorski Ewy Kiszowary doceniany jest też za granicą. Ewa systematycznie wysyła zdjęcia swoich prac na jeden z zagranicznych profili kulinarnych. - Strona skupia dekoratorów ciast i ciastek z całego świata. I od czasu do czasu, jakieś tam nagrody czy wyróżnienia zdobywam. Tym razem otrzymałam tytuł artysty grudnia - przyznaje. - Ja jestem twórcą rękodzieła, należę do Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła w Zielonej Górze. Tworzę rękodzieło, uczę dekorowania, uczę techniki - dodaje.
Miękkie do jedzenia, cienkie do malowania
Pulchne pierniki chętnie pałaszujemy, jednak zupełnie inny ich rodzaj potrzebny jest mistrzom dekoratorstwa. Do pulchnych pierników można używać różnych rodzajów mąki, może być żytnia, a nawet z amarantusa, do tych płaskich najlepsza jest pszenna tortowa, do tego miód jajka i przyprawy.
- Mieszankę przypraw robi się z cynamonu, anyżu, troszkę gałki muszkatołowej, troszkę ziela angielskiego, kardamon, imbir - mówi rozmówczyni Czwórki. - Ciasto robi się szybciutko. Podgrzewam miód z masłem, dodaję przyprawy. Masę trzeba wystudzić do temperatury pokojowej, następnie dodajemy do pozostałych składników mąkę i jaja, czasem mleka jak za gęste. Ciasto musi się schodzić, na noc wkładamy je do lodówki - dodaje.
Ile wydamy na święta? Droższe prezenty, tańsza wieczerza
Wiekowe pierniki
- Nazwa piernik pochodzi od słowa "pierny" czyli "pieprzny". Kiedyś pierniki były bardziej ostre niż słodkie - podkreśla Ewa Kiszowara. - Czasem były sucharami w wojsku, a nawet sprzedawane w aptekach jako lekarstwo. Legenda mówi, że kiedyś zarabiano ciasto piernikowe jak urodziła się dziewczynka. Chowano je do chłodnego, ciemnego miejsca, aż ta dziewczyna nie wyszła za mąż - dodaje.
W ustach Ewy Kiszowary ciekawostki i piernikowe historie przeplatają się z doskonałymi rzemieślniczymi radami. Zdradza, że jej zdaniem, najważniejszy przy dekoracji pierników jest lukier królewski. - To białko i cukier puder, w odpowiednich proporcjach. Ja używam białka w proszku, to forma wygodna i bezpieczna - mówi ekspertka. - Trzeba nauczyć się wszystkich gęstości lukru, bo gęstość lukru to podstawa całego zdobienia - dodaje. - Lukier królewski jest bardzo kapryśny.
Na piernikach możemy wymalować wszystko to, co chcemy. Tylko wyobraźnia nas ogranicza, i umiejętności. Ewa Kiszowara przy dekorowaniu chętnie sięga po wzory haftów i techniką igłową tworzy wspaniałe koronki na piernikach.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Anna Depczyńska
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 16.14