Miejsca pracy są, jednak wielu ludzi ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia, bo jako kandydaci stosują stare metody w "nowych okolicznościach" Tomasz Rudnik
Jak podkreślał Tomasz Rudnik w rozmowie z Czwórką, w dobie pandemii "na rynku pracy zaszły ogromne zmiany" i podczas szukania zatrudnienia należy brać je pod uwagę. - To, że sporo ludzi straciło pracę, to tylko wierzchołek góry lodowej - mówił Tomasz Rudnik. - Rynek mocno się także posegmentował: niektóre branże są "wstrzymane", jak gastronomia, hotelarstwo. Z drugiej strony wiele branż świetnie się rozwija i wchłania inne branże. To na przykład IT, w którym wciąż jest zapotrzebowanie na ludzi. Tu pracują nie tylko programiści, ale też księgowość, zaopatrzenie, sekretariaty - wyliczał ekspert rynku pracy. Jak podkreślał Tomasz Jabłoński, warto zwrócić uwagę na fakt, że rośnie automatyzacja wielu branż, są zmiany w sposobach przetwarzania danych. - Dzięki czemu mamy też możliwość pracy zdalnej - podkreślał gość Czwórki. - Jednak wszystko dynamicznie się zmienia, więc warto śledzić trendy.
53:54 Czzwórka/Czat Czworki praca 19.01.2021mp3 Jak odnaleźć się na rynku pracy w dobie pandemii? (Czat Czwórki)
Jaki będzie postcovidowy rynek pracy?
Zdaniem Tomasza Rudnika młodzi, by odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, powinni "spojrzeć na siebie z perspektywy pracodawcy". - Dotychczas pokutowało myślenie, że jeśli przedstawimy się z najlepszej strony, to pracodawca nas zatrudni. Teraz trzeba myśleć o sobie w kontekście rozwoju firmy, w której mamy pracować: będziemy ludźmi, którzy wraz z innymi pracownikami będą przyczyniać się do zysków albo strat tej firmy. Praca każdego - od ekipy sprzątającej począwszy - przekłada się realnie na zyski firmy - podkreślał gość Czwórki. - W procesie kwalifikacyjnym warto więc podkreślać swoje dotychczasowe osiągnięcia, działalność w różnych organizacjach, która potwierdzi naszą skuteczność - mówił gość Czwórki.
Posłuchaj także:
Sens pracy. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe?
Jak podkreślał ekspert, firmy poszukują pracowników o różnych predyspozycjach. - Jeśli wysyłamy sto CV i nie dostajemy odpowiedzi, to nie znaczy, że "nie ma dla nas pracy", ale że gdzieś popełniamy błąd: albo w samej konstrukcji CV, albo metodach posługiwania się nim - tłumaczył, i jak mówił, "rynek pracy nigdy nie jest nastawiony przeciwko kandydatowi". - Jeśli pracodawca nie zaprosił nas na rozmowę, to po prostu dlatego, że nie zobaczył w naszym życiorysie niczego, co przekonałoby go, że opłaca mu się zatrudnić właśnie nas - tłumaczył Tomasz Rudnik.
Zobacz także:
Żeby znaleźć pracę zacząłem działać: odświeżyłem kontakty, zaktywizowałem konta w portalach społecznościowych i wykonałem szereg działań niestandardowych, m.in. wizytówkę wideo. Dzięki temu się udało Tomasz Jabłoński
W dobie pandemii warto także świadomie i skutecznie bronić się przed spadkiem samooceny, który wynikać może z długotrwałego poszukiwania pracy. - I zdać sobie sprawę, że najciekawsze oferty pracy nie znajdują się wśród oficjalnych ogłoszeń, ale w relacjach, rekomendacjach znajomych. Dbajmy więc o stosunki z "ludźmi z branży" - nie chodzi tu o kumoterstwo, ale merytoryczne przygotowanie i rzeczową komunikację - wyliczał ekspert. - Można też robić "naloty dywanowe", czyli wykazać się wielotorowym podejściem: wykorzystać cały wolny czas na poszukiwanie, komunikację z firmami, które mogłyby nas zatrudnić - wyliczał.
ZOBACZ TAKŻE Zagrożenie koronawirusem - serwis specjalny >>>
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Tomasz Rudnik (ekspert z Akademii Rekrutacji), Tomasz Jabłoński (twórca strony inicjatywy.info)
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 15.45
kd