- – Z naszych badań wynika, że marnujemy około 5 mln ton żywności, przy czym najwięcej tracą gospodarstwa domowe – alarmuje Norbert Konarzewski, dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności. Według statystyk 1-2 kilogramy zmarnowanej żywności ląduje w koszu w czasie świąt.
- Jeżeli już kupimy i przygotujemy zbyt dużo jedzenia, powinniśmy zaznajomić się z ideą food sharingu, czyli ideą dzielenia się jedzeniem. Nadwyżką żywności warto podzielić się z rodziną i sąsiadami lub zawieźć świąteczne dania do tzw. jadłodzielni, czyli publicznych lodówek.
Marnujemy około 5 mln ton żywności rocznie
Za nami święta Bożego Narodzenia, co dla większości Polaków oznacza, że ich półki wręcz uginają się od ilości niezjedzonych potraw. Można było się tego spodziewać, ale niektórych ta sytuacja zaskakuje co roku.
– Z naszych badań wynika, że marnujemy około 5 mln ton żywności, przy czym najwięcej marnują gospodarstwa domowe – mówi Norbert Konarzewski, dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności. – Nie planujemy zakupów, kupujemy emocjami, korzystając z promocji, i kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Naszym grzechem jest również to, że przygotowujemy zbyt duże porcje, więc nie jesteśmy w stanie zjeść tych posiłków w całości.
03:42 Trojka Pora na Trojke swiateczne jedzenie 2021_12_27-07-10-30.mp3 Marnowanie żywności w święta – jak tego uniknąć? (Pora na Trójkę)
Jak nie marnować jedzenia w święta?
Jeżeli już kupimy i przygotujemy zbyt dużo jedzenia, powinniśmy zaznajomić się z ideą food sharingu, czyli, jak angielska nazwa wskazuje, ideą dzielenia się jedzeniem.
– Jeżeli mamy czegoś za dużo, dzielimy się tym z rodziną i sąsiadami, pakujemy gościom jedzenie na wynos – radzi Karolina Hansen, jedna z założycielek Foodsharing Warszawa. – Przed imprezą sylwestrową najlepiej weźcie swoje pudełka. Nie wstydźcie się! – apeluje.
Jeżeli lodówki naszych bliskich i sąsiadów również są wypełnione świątecznym jedzeniem, sposobem na niemarnowanie żywności jest jadłodzielnia – publiczna lodówka czy szafka, gdzie można zostawić coś, czego mamy za dużo lub po prostu nam nie smakuje. – Najlepiej będzie, jeżeli zawieziemy do jadłodzielni produkty, poza tymi wrażliwymi jak mięso, ryby, jajka czy alkohol. Jeżeli mamy coś domowego, warto opisać, co tam jest i kiedy zostało przygotowane – dodaje Karolina Hansen.
Jak zacząć mądrze planować święta, by nie marnować jedzenia/Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 7.10
kr