Międzynarodowa matura IB - czym różni się od polskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:36
Od tradycyjnego, znanego wszystkim egzaminu dojrzałości IB różni się kilkoma bardzo istotnymi kwestiami. - Program trwa dwa lata i uczy uczniów systematycznej pracy - mówiła Agnieszka White, zastępca dyrektora z liceum im. M. Kopernika w Warszawie. 
Na zdawanie międzynarodowej matury decydują się nie tylko uczniowie, którzy w przyszłości chcą studiować za granicą
Na zdawanie międzynarodowej matury decydują się nie tylko uczniowie, którzy w przyszłości chcą studiować za granicąFoto: Ihor Bulyhin/Shutterstock.com

Międzynarodowa matura to część programu edukacyjnego stworzonego przez International Baccalaureate, czyli fundację genewską powstałą w 1968 roku w Szwajcarii. Program jest realizowany w ponad czterech tysiącach placówek szkolnych na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu w Polsce. 

Im wcześniej się zdecydujesz, tym lepiej

Jak tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka White, zastępca dyrektora z liceum im. M. Kopernika w Warszawie, decyzję o zdawaniu międzynarodowej matury - zamiast polskiej - należy podjąć jak najwcześniej. - W Polsce maturę zdaje się całościowo w maju, a tu odmienna jest cała koncepcja tego egzaminu - mówiła ekspert. - Program trwa dwa lata i przez cały ten czas podchodzi się do zdawania kolejnych komponentów maturalnych. Pod koniec tego cyklu, czyli podczas egzaminu pisemnego, organizowanego także w maju, kandydat ma już zdane - w zależności od wybranych przedmiotów - nawet 50 procent - podkreślała Agnieszka White. 

Sprawdź także:

Nauczysz się systematycznej pracy

Jeśli chcemy więc zdawać maturę międzynarodową, przygotujmy się na systematyczną pracę. - Program wyrabia w uczniach określone nawyki, bo zdawanie egzaminów jest "rozciągnięte" w czasie - mówiła. Każdy uczeń musi zdać egzaminy z sześciu przedmiotów. - Wybiera trzy przedmioty na poziomie wyższym i trzy na poziomie standardowym. Mamy sześć grup przedmiotowych: języki narodowe, języki obce, przedmioty społeczne, science, matematyka i przedmioty artystyczne. Z każdej grupy wybieramy po jednym przedmiocie, co sprawia, że przygotowanie do egzaminów z kolejnych komponentów pozwala młodym na zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin - podkreślała gość Czwórki. Dodatkowo uczeń musi napisać pracę badawczą. - Jej forma przypomina pracę licencjacką, wybiera się bibliografię, przypisy. To elementy, które potem przydadzą się na studiach, a uczniowie zdobywają nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także praktyczną - podkreślała Agnieszka White.

Posłuchaj
11:14 matura ibPR4_AAC 2022_10_11-15-19-54.mp3 O zasadach międzynarodowej matury mówi Agnieszka White (Czat Czwórki) 

Z tą maturą możesz wybierać spośród wielu uczelni

Program matury IB wybierany jest - jak mówiła gość Czwórki - przez uczniów, którzy chcą studiować za granicą, ale nie tylko. - Ten dyplom traktowany jest w Polsce na równi z naszą maturą. Uczeń może więc brać udział w systemie rekrutacyjnym na uczelnie polskie i niektóre zagraniczne, choć oczywiście wszystko zależy od stosowanych przez nie przeliczników - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka White (zastępca dyrektora/deputy head koordynator Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej/IB Diploma Programme Coordinator, XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. M. Kopernika w Warszawie)

Data emisji: 11.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kd/kor

Czytaj także

Czy poziom egzaminów maturalnych spada?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 19:50
Na wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości trzeba poczekać do początku lipca, ale już pojawiają się opinie, że poziom matur jest coraz niższy. W przyszłym roku jednak ma się to zmienić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matury 2023. Szykujemy się na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 19:30
Na maturze 2023 roku wracamy do części ustnej, która została zawieszona na czas pandemii. Dodatkowo egzamin dojrzałości będzie realizowany w dwóch formułach i dla niektórych uczniów - na wyższym stopniu trudności.  
rozwiń zwiń