Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję na początku lutego 2023 roku, w tym regionie wciąż dochodzi do kolejnych, słabszych wstrząsów. - To prawdziwa tragedia dla wszystkich mieszkańców kraju, bo właściwie każdy kogoś lub coś stracił albo zna rodziny, które taka tragedia dotknęła - mówiła Agata Bromberek. Blogerka i autorka kanału "Polka w Turcji" wraz z bliskimi angażuje się w organizowanie pomocy ofiarom i poszkodowanym.
- Trzęsienie ziemi dotknęło ogromny teren, o powierzchni niemal dziesięciu województw. To niewielkie wioski, ale i większe miasta, w wielu miejscach zalegają tony gruzu, zburzone zostały budynki, popękane są drogi. Ludziom brakuje dachu nad głową, bo ich domy przeznaczone są do rozbiórki - podkreślała. - Wiele osób, zwłaszcza mieszkających na wsiach, będzie odbudowywać domy na własną rękę, ale nowe gmachy muszą spełniać określone warunki. Jeśli zostaną one spełnione, koszt budowy częściowo pokryty zostanie przez rząd - opowiadała gość Czwórki.
W wyniku trzęsienia ziemi wielu ludzi straciło życie albo cały dorobek. Organizowana jest pomoc, w dotkniętym kataklizmem regionie wciąż panują temperatury zimowe. Rodziny poszkodowane w wyniku trzęsienia ziemi mają do dyspozycji specjalne domki kontenerowe, osiedla namiotowe albo bazę hotelową. - Jest po sezonie turystycznym, więc pokoje w większości są wolne. Powrót do sytuacji sprzed trzęsienia ziemi zajmie na pewno bardzo dużo czasu - zaznaczała gość Czwórki. - Ludzie wciąż się boją, śledzą na bieżąco badania naukowe, a nawet informacje od astrologów. Jeśli pojawiają się niepokojące doniesienia, reakcje są bardzo emocjonalne - mówiła Agata Bromberek.
10:13 czat turcja_PR4_AAC 2023_02_27-16-12-11.mp3 Turcja po trzęsieniu ziemi - co się zmieniło, jak żyje się mieszkańcom? (Czat Czwórki)
Przed kilkoma tygodniami na akcję ratowniczą do tego rejonu wyjechało z naszego kraju kilkudziesięciu strażaków. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z całego świata. Polscy strażacy zabrali ze sobą do Turcji około 20 ton specjalistycznego sprzętu. - Pomoc wciąż jednak jest niezbędna i cały czas na bieżąco do nas dociera. Ludzie dowożą namioty, zbierają pieniądze - podkreślała gość Czwórki. - Mieszkańcy terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi potrzebują dziecięcych wózków, nebulizatorów, ale też jedzenia. To, jak szybko rozwiązuje się kolejne problemy, głównie dzięki pomocy innych, jest niezwykle budujące.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki