Nowe technologie. Nowoczesna odsłona hologramów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 14:10
Hologramy bez użycia headsetów. Wskazówki GPS wyświetlane na szybie samochodu. A już wkrótce obraz 3D, który można nie tylko zobaczyć gołym okiem, ale również go … poczuć. O tym wszystkim w Czwórce opowiada Aleksandra Pędraszewska z VividQ.
Hologramy stają się elementem naszej codzienności
Hologramy stają się elementem naszej codziennościFoto: shutterstock/Preechar Bowonkitwanchai

Znane doskonale fanom "Gwiezdnych wojen" i filmów sci-fi hologramy to trójwymiarowy zapis obrazu obiektu - wielobarwna animacja, którą można oglądać w powietrzu.

- Wyświetlacz holograficzny to jest ciekawy sposób tworzenia trójwymiarowych projekcji. Jest to jeden z podstawowych sposobów na to, żeby człowiek patrząc na obraz, który nie jest fizyczny, a wyświetlany jest na wyświetlaczu w sposób cyfrowy, nie był w stanie odróżnić prawdziwego obiektu od tego, który jest właśnie wyświetlany - tłumaczy gość Czwórki. - Czyli holografia pozwala nam na  oszukanie naszego oka, tak żebyśmy uwierzyli, że ten trójwymiarowy obiekt, na który patrzymy jest tak naprawdę razem z nami w pokoju.


Nowa generacja holgramów

To, co kiedyś wydawało się narzędziem przyszłości, dzisiaj staje się rzeczywistością, a kolejne generacje hologramów wyglądają coraz bardziej realnie. - Mogę zdradzić, że hologramy, nad którymi pracujemy dzisiaj już nie są niewyraźne i zielone, ale rzeczywiście wyświetlane są w bardzo dobrej jakości - opowiada rozmówczyni Jeremiego Angowskiego. - Przy  pomocy trzech kolorów lasera, które pozwalają nam stworzyć każdy dostępny kolor, jesteśmy w stanie stworzyć taką projekcję, która ma bardzo wysoką rozdzielczość, wysoki kontrast, czyli tak naprawdę jest w stanie konkurować z monitorem naszego komputera.

Czytaj także:

Jak tłumaczy specjalistka, holografia jest bardziej zaawansowaną technologią trójwymiarową. Jej twórcy potrafią skopiować fizyczne obiekty w taki sposób, że wrzucają światło do naszego oka, dzięki czemu udaje im się stworzyć projekcję, która wydaje się trójwymiarowa w taki sam sposób jak każdy inny fizyczny obiekt w naszym otoczeniu.

Hologramowa przyszłość

Póki co "pieśnią przyszłości" są hologramy, które będą się wyświetlały na naszym stole czy w przestrzeni przed nami. Na razie ich uzyskanie jest zbyt skomplikowane. - Te technologie nie są jeszcze tak bardzo zaawansowane i holografia jest używana w większości wciąż w urządzeniach, które są blisko, czyli w okularach VR - tłumaczy specjalistka. - Możemy je także stosować w miejscach, w których światło może się w dość prosty sposób rozszczepiać, na przykład na szybie samochodu.


Posłuchaj
17:01 Czwórka/TOP - hologramy - 14.06..2023.mp3 O hologramach opowiada Aleksandra Pędraszewska z VividQ (TOP/Czwórka)

 

Specjalistka przewiduje, że hologramy mogą rozpowszechnić się w niedalekiej przyszłości. Cały czas trwają także prace nad ich zastosowaniem w sferze odczuć, tak, żeby dostarczały nam również fizycznych doznań. Już niebawem technologia holograficzna może się pojawić m.in. w naszych smartfonach i komputerach. Jak podkreśla Aleksandra Pędraszewska, tworzenie hologramów może mieć realne zastosowanie nie tylko w gamingu, ale też m.in. w architekturze czy medycynie.  


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Aleksandra Pędraszewska (VividQ)

Data emisji: 14.06.2023

Godzina emisji: 17.15

aw

Czytaj także

Cukier w sporcie. Ile go jeść, by sobie nie zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 13:53
Ruch na świeżym powietrzu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, nowotworowym, schorzeniom układu ruchu oraz chorobom metabolicznym, zwłaszcza cukrzycy typu drugiego. Tymczasem dieta pełna cukrów prostych - wręcz przeciwnie, może im sprzyjać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja. Czy będziemy mieć robotycznych asystentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:50
Bill Gates w internecie wieszczy "koniec znanego nam świata". Według byłego szefa i założyciela Microsoftu, wielu z nas straci pracę, ale będziemy posiadać osobistych asystentów AI. Sprawdzamy jak to może wyglądać w epoce sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń