"Słoneczko" wciąż świeci
- Do dziś pamiętam mój numer na Gadu-Gadu, choć pewnie dziś on już nie istnieje, ale o samym komunikatorze mówi się, że powoli wraca do łask. Nie jest tak popularny jak kiedyś, ale nie jest też martwy - opowiada Maciej Gajewski z portalu Spider's Web. - Międzynarodowi giganci zjedli naszych lokalnych graczy i tylko niewielu z nich działa do dziś z sukcesem.
07:39 CZWÓRKA TOP - komunikatory 05.04.2021.mp3 "Było gadane" - historia internetowych komunikatorów (TOP/Czwórka)
Właściciel Gadu-Gadu przekonuje, że z usługi korzysta obecnie milion użytkowników, a ponad połowa z nich to osoby powyżej 31. roku życia. Ze "słoneczka" korzystają z przyzwyczajenia i z większego poczucia prywatności. Trudno jednak ocenić, czy to rzeczywiste dane, czy tylko zabieg marketingowy.
Tokeny NFT. "Namacalny akt własności rzeczy, które istnieją w sieci"
Grono.net. "Zmarnowany potencjał"
Grono.net to polski społecznościowy serwis internetowy, który działał w latach 2004–2012. Na początku usługa dostępna była tylko dla wybranych, a zaproszenia do Grona można było kupić na internetowych aukcjach za niemałe pieniądze. Potem użytkowników przybyło, a pod koniec 2008 roku z serwisu korzystały aż 2 miliony osób. - Grono było fantastyczne, dobrze zaprojektowane i funkcjonalne. Pomogło się organizować nie tylko w sprawach towarzyskich, ale także edukacyjnych, co doceniali polscy studenci - przyznaje rozmówca Macieja Wójcika. - Jego problemem było jednak to, że często nie działało i nie nadążało za nowinkami, a gwoździem do trumny dla Grona było wprowadzenie polskiej wersji Facebooka.
Miłość jak z obrazka, czyli kochanie na Instagramie
MySpace - komunikator, który dobrze brzmiał
Ten serwis wyróżniał się na tle innych portali społecznościowych. - Kojarzył się z muzyką. Ludzie wrzucali sobie tam piosenki, których słuchali. Na MySpace debiutowali także artyści i zespoły. W szczytowym momencie z portalu korzystało nawet 70 milionów użytkowników miesięcznie - opowiada ekspert ze Spider's Web. Kilka lat temu MySpace skasował wszystkie dane i utwory muzyczne wgrane na platformę przed 2015 rokiem. Zamiast tego właściciele komunikatora postawili na blog z muzycznymi aktualnościami.
Sprawdź także:
Nasza Klasa, nasze wspomnienia
Serwis nk.pl rozpoczął działalność 11 listopada 2006 i pozwolił na nowo połączyć się z koleżankami i kolegami ze szkolnych ław. - Ostatnio niewiele się tam działo, co jest dowodem na to, jak można zmarnować duży potencjał - mówi Maciej Gajewski. - Tymczasem na początku w serwisie zalogowało się naprawdę dużo osób, bo każdy chciał zobczyć, jak zmienili się znajomi z czasów młodości. Dziś portal nadal bazuje na nostalgii, ale całkowicie przegapił swój czas - podsumowuje gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał: Maciej Wójcik
Data emisji: 05.04.2021
Godzina emisji: 17.15
kul