Technologie ograniczające koszty energii
Ceny za energię elektryczną rosną. Coraz więcej firm z przerażeniem patrzy na rachunki za prąd, a wiele z nich działa, żeby ograniczyć zużycie prądu.
- Blisko 40 procent firm wdrożyło technologie ograniczające koszty energii, a 18 procent ma to w planach - mówi Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Są to przede wszystkim duże i średnie firmy. Małe i mikroprzedsiębiorstwa rzadziej się decydują na takie działania. Głównie dlatego, że mają mniejsze kapitały i dysponują mniejszą zdolnością kredytową.
Firmy mogą obniżyć zużycie energii od kilkunastu do kilkudziesięciu procent m.in. modernizując system oświetlenia, wentylacji czy ogrzewania. Może w tym także pomóc instalowanie systemów, które optymalizują zarządzanie energią.
- Oprócz tego, niektóre firmy decydują się na posiadanie własnych źródeł wytwarzania energii. Głównie, w tym wypadku chodzi o instalowanie paneli fotowoltaicznych - tłumaczy specjalistka. - To też tłumaczy dlaczego większe firmy się na to decydują. Jest to bowiem kwestia kapitału i dysponują większą powierzchnią, którą mogą przeznaczyć na tego typu inwestycję.
Poszukiwanie oszczędności
Jednak przedsiębiorcy bez inwestowania w nowe technologie mogą poszukać oszczędności. Warto już teraz sprawdzić jak obecnie wykorzystywany jest prąd w firmie. W tym celu dobrze przyjrzeć się dotychczasowemu oświetleniu w biurze, magazynie, placu, a także sprawdzić jak wykorzystana jest energia w miejscach produkcyjnych.
- Wtedy będziemy wiedzieli gdzie są miejsca i momenty, kiedy prąd jest pobierany. W zależności od systemu oświetlenia, które mamy czy technologii, którą stosujemy i cyklu pracy urządzeń, technolodzy i inżynierowie będą mogli coś "podkręcić" albo "rozkręcić", aby zużycie mocy było mniejsze. Oczywiście nie redukując jednocześnie efektywności - mówi Sławek Brzózek, dyrektor ESG Eneris. - Często bywa tak, że przyzwyczajamy się do pracy w wygodnych warunkach i dotychczas nie dbaliśmy o zmniejszenie prądożerności naszych urządzeń i naszych procesów.
Dla niektórych przedsiębiorstw może być to to moment, kiedy po raz pierwszy od wielu lat przeprowadzą audyt zużycia energii. Jak mówi specjalista, może się wtedy okazać, że proste rezerwy są w zasięgu ręki. - Dobrze sprawdzić czy można uzyskać je poprzez reorganizację pracy czy poprzez zmianę harmonogramu używania oświetlenia - podpowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Może wystarczy wymienić systemy oświetleniowe np. ze świetlówek na lampy ledowe. Być może, w ten sposób te oszczędności zostaną osiągnięte.
Jednym ze sposobów na oszczędzanie może być skracanie godzin pracy instytucji. Tak jak w przypadku basenu, który skrócił swoje funkcjonowanie o dwie godziny i podniósł ceny biletów o 35 procent.
08:01 Czwórka/TOP - energia elektryczna - 28,09.2022.mp3 W audycji podpowiadamy jak przedsiębiorcy mogą zadbać o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (TOP/Czwórka)
Mniej światła
Wysokie koszty wiążą się z ogrzewaniem firmy. Jak radzi Sławek Brzózek, warto sprawdzić czy nasze biuro mieści się w ocieplonym budynku i czy jest właściwie ustawione wietrzenie obiektów. Można też sprawdzić jaki pobór mocy mają urządzenia w naszym miejscu pracy. Jeśli wysoką, to nie zawsze oznacza to ich wymianę i konieczność zakupu nowych.
- Większość tych urządzeń lizingujemy, więc może jest możliwość wymiany urządzenia. Warto o to zapytać leasingodawcy - radzi dyrektor ESG Eneris. - W miejscach usługowych, takich jak np. galerie handlowe czy salon fryzjerski można zwrócić uwagę na sposób iluminacji. Być może nie potrzebujemy 10 żarówek, żeby właściwie oświetlić przestrzeń. Być może wystarczy połowa. Wtedy w takim obiekcie mamy już o 50 procent zmniejszone zużycie energii elektrycznej - podpowiada.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 17.14
aw