Święty Mikołaj nie dawał prezentów?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 16:46
A w Wigilię kiedyś podobno wcale nie jedzono 12 potraw. W "Zaklinaczach czasu" sprawdziliśmy, jak to naprawdę jest z niektórymi świątecznymi tradycjami.
Audio
  • Demaskujemy niektóre świąteczne tradycje (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Unspalsh/domena publiczna

- O Mikołaju nie da się stwierdzić niczego pewnego. Taki człowiek być może istniał w III lub IV wieku gdzieś w Azji Mniejszej. Prawdopodobnie był biskupem, który potem zginął. Inaczej nie zostałby świętym - przekonuje Kamil Janicki, autor książek historycznych z portalu Ciekawostkihistoryczne.pl. Święty Mikołaj stał się zabójczo popularny w Konstantynopolu w wieku X - dorabiano mu wtedy różne historie, niewiele jednak miał wspólnego z prezentami. Jak legenda o nim zawędrowała do Polski i dlaczego Mikołaj był świętym jedynie dla wybranych?

Sprawdź także:
demon 1200x660.jpg
Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

O tym w audycji, w której zdradzamy także polityczne aspekty Bożego Narodzenia w średniowieczu, kiedy tak naprawdę zaczęto obchodzić Wigilię i dlaczego liczba potraw na wigilijnym stole powinna być nieparzysta.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 14.38

jsz/gs

Czytaj także

Harem - centrum zarządzania wszechświatem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 17:20
- Najważniejszą osobą w haremie była matka sułtana, potem żony, które już urodziły mu dziecko. Między kobietami często dochodziło do konfliktów, bo wysoka pozycja w haremie przekładała się na realne wpływy polityczne – tłumaczy turkolog Władysław Chilmon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 11:10
Jako 16-latek z pomocą braci uratował życie sławnemu trenerowi szermierki z Włoch. Ten zaś - z wdzięczności - zaczął udzielać im prywatnych lekcji. Wkrótce o Zawiszy Czarnym usłyszała Europa, a także wielbiciele twórczości Sienkiewicza, Wyspiańskiego oraz... Sapkowskiego.
rozwiń zwiń