Córki Wawelu. Polska Jagiellonów oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 10:30
- Wizerunek dworu tworzyła nie tylko królowa i jej najbliższe otoczenie, ale też służące, żony rzemieślników i mieszczki, a nawet żebraczki, które w tamtych czasach przychodziły pod Katedrę na Wawelu. To im poświęciłam swoją książkę - opowiada Anna Brzezińska, autorka "Córek Wawelu".  
Audio
  • Anna Brzezińska opowiada o "Córkach Wawelu" i życiu na krakowskim dworze w XVI wieku (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra, przez wieki było centrum władzy świeckiej i duchownej w Polsce
Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra, przez wieki było centrum władzy świeckiej i duchownej w PolsceFoto: Mariia Golovianko/Shutterstock/dom. publiczna

Czytaj także
jadwiga Andegaweńska_1200.jpg
Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Jedną z bohaterek jest Regina - prosta chłopka, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. To jej oczami - postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach - oglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny. - Choć dla władców duża liczba córek to była katastrofa finansowa, to niektórzy z nich potrafili się cieszyć ze swoich pociech. Zygmunt Stary bardzo długo czekał na potomstwo z prawego łoża. Najpierw urodziła się Jadwiga, potem Anulka i kiedy cały dwór już lamentował, że nie będzie męskiego następcy tronu, król pięknie napisał do swojej żony, że jest dumny z takich dzieci. To nie była oczywista postawa w tamtych czasach - opowiada gość Czwórki i zdradza, która córka króla Zygmunta Starego urodziła dziecko w więzieniu, jak w XVI wieku postrzegane były służące i co na królewskim dworze robiły karły? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej

Gość: Anna Brzezińska (autorka książki "Córki Wawelu") 

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Bestiariusz słowiański. Na tropie Licha i Szeptuchy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:30
Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. - Jeśli ktoś chciałby się dziś dowiedzieć, jak bronić się przed magią powinien wyruszyć na wschód Polski. Wiele słowiańskich rytuałów tam właśnie przetrwało - opowiada dr Jacek Konik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska przedwojenna". Historia opowiedziana zdjęciami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:04
O albumie, który odkrywa przed nami fascynującą rzeczywistość II Rzeczpospolitej w Czwórce opowiadał Andrzej Barecki, współautor odpowiedzialny za projekt graficzny "Polski przedwojennej". Dlaczego otwiera go rozdział ze zdjęciami jeszcze z okresu zaborów?   
rozwiń zwiń