Hieroglify - święte znaki starożytnych Egipcjan. Co o nich wiemy?
Nowożytna historia Biskupina zaczęła się w roku 1933, kiedy na skutek prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się i ukazały się fragmenty dawnej osady. O znajdowanych w jej okolicach zabytkowych przedmiotach dzieci zawiadomiły swojego nauczyciela, który dotarł do poznańskich archeologów. Tak zaczęły się prace wykopaliskowe w rejonie dawnej osady. Dzisiaj, w tym miejscu, jest zrekonstruowana wioska.
17:42 czwórka biskupin 2021_10_09-14-16-36.mp3 Jak wyglądało życie naszych przodków w Biskupinie? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Biskupin to wioska, która znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Najpierw turystów witają szałasy łowców - zbieraczy ze środkowej epoki kamienia, sprzed 8-9 tys. lat. - Były to czasy, kiedy ludzie nie znali rolnictwa, nie uprawiali roślin i hodowali zwierząt. Żyli z lasu i tego, co upolowali, zbierali dzikie rośliny, dużą rolę w ich życiu odgrywało poławianie ryb, osiedlali się nad rzekami i jeziorami, których było więcej niż obecnie, a ryby stanowiły potężną część diety - opowiadał Szymon Nowaczyk.
Biskupin/Shutterstock.com
Długi dom, jeden z zabytków w Biskupinie, znajdujący się na wejściu do osady, stanowił schronienie dla ok. 40 osób. - To zrekonstruowana osada pierwszych rolników, sprzed ok 6 tys. lat. Słowo "rodzina" nie pasuje, to był bardziej klan, ród. Pokrewieństwo wywodzono z linii matki - opowiadał Szymon Nowaczyk. - Spano na łożach, które moszczono ze słomy, gałęzi, trawy. Mamy tu przeróżne sprzęty, naczynia, które lepili mieszkańcy. W przestrzeni przy wejściu odbywało się codzienne życie, częściowo przygotowywano tu żywność, choć nawet zimą nie palono ognisk wewnątrz domów.
Czytaj także:
W domu były też "magazyny", pomieszczenia do przechowywania żywności. - Przestrzeń była tu zagospodarowana, stały kosze, suszyły się zioła - opowiadał. Uprawiano wówczas proso, lniankę, len, bób celtycki, kilka gatunków pszenicy, m.in. orkisz. Wodę czerpano z "magicznego" źródełka. - To miejsce, w którym spod ziemi wypływa woda. Jak się przypuszcza woda ta wypływa od 6 tysięcy lat. Wówczas chciano prawdopodobnie pozyskać glinę, która służyła do wylepiania ścian domów, czy ceramiki. Natrafiono jednak na żyłę wodną - opowiadał nasz przewodnik. - To miejsce uważane było za święte, o czym świadczą znalezione różnego rodzaju cenne przedmioty, które mogły stanowić dary - opowiadał ekspert.
Czytaj także:
W centrum Biskupina znajduje się rekonstrukcja osady obronnej sprzed ok 2,7 tys. lat. Na terenie osady znajdowało się ok. 106 domostw, o wymiarach przeciętnie ok. 8 × 10 m, usytuowanych rzędowo wzdłuż moszczonych drewnem 11 ulic, o szerokości ok. 2,5 m każda. - Zabudowa osady składała się z 12, a potem 13 rzędów chat - podkreślał Szymon Nowaczyk. - Jest to zabudowa szeregowa.
***
Tytuł audycji: Zaklinacze czasu
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Data emisji: 09.10.2021
Godzina emisji: 14.08
kd